TÜVTÜRK Araç Muayeneleri Ertelendi

TÜVTÜRK Araç Muayeneleri Ertelendi

Koronavirüs salgını nedeniyle evinden dışarı çıkamayan vatandaşlar için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığın araç muayeneleri ile ilgili sevindiren bir açıklama yaptı. Bakanlık araç muayenelerini ertelendiğini duyurdu. TÜVTÜRK araç muayeneleri 3 ay süreyle ertelendi. 3 ayın ardından araç sahiplerine araç muayenelerini yaptırmak için ise 45 gün süre tanınacak. Gerek görülürse bu sürenin daha da uzatılabileceği söylendi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Resmi Gazetede ”Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi gereğince muayene süresi gelen araçlarının muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu süreler gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilir.” Ek madde ekledi.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 65 yaş üzeri ile kronik rahatsızlıkları nedeniyle sokağa çıkma yasağı bulunanların motorlu araç muayeneleri zaten ertelenmişti.

Ticari Araçların Yetki Belgeleri Geçerliliği Uzatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, 11 Mart tarihi itibariyle muayenesi biten ticari araçların yetki belgelerinin sonlandırılmayacağını, geçerliliğini koruyacağını duyurdu. Buna göre şehirlerarası yolcu taşımacılığı ile eşya taşımacılığı yapan araçların yetki belgeleri corona virüs salgını sona erene kadar geçerli olacak.

Araç Muayenesi Nedir

Araç muayenesi, trafikteki motorlu araçların teknik şartlara uyup uymadığının tespit edilebilmesi için belli zaman aralıklarında yapılır. Muayenenin bu zaman aralıklarında yaptırılması zorunludur. Ancak bazı özel durumlarda muayene zamanı gelmeden önce de özel muayene yapılır. Buna örnek olarak ise; kazaya karışması sonucu yetkili zabıtaca muayenesi gerekli görülen araçlar verilebilir. Muayene zamanı gelmiş ancak yaptırılmamış araçların tespiti halinde para cezası uygulanır. Araç trafikten menedilir ve en yakın muayene istasyonuna gönderilir.

OtonomHaber


İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın