İlk Karsan Atak Electric Siparişi Avrupa’dan Geldi

Karsan Elektrikli otobüs

Bundan yaklaşık 1 ay önce Karsan, otonom sürüş yeteneğine sahip elektrikli bir otobüs üzerinde çalışmaya başlamıştı. Otonom sürüşe sahip elektrikli otobüsün adının ise Atak Electric olacağı duyurulmuştu. Karsan Atak Electric modeli için ilk sipariş ise Romanya’dan aldı. Romanyalı teknoloji şirketlerinden BSCI, Ploeşti şehrindeki Endüstri Parkı içinde kullanılmak için bir adet Karsan Otonom Atak Electric siparişi verdi.


Karsan Atak Electric, otonom sürüşü ile özel olarak tanımlanmış bir alanda hizmet verecek. Karsan Elektrikli otobüs, en geç yıl sonuna kadar BSCI firmasına teslim edilecek. Böylece Karsan, 8 metre otobüs sınıfında Avrupa’da ilk otonom proje satışını gerçekleştirmiş olacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Türk firması olan ADASTEC iş birliğinde gerçekleştirilen Karsan Atak Electric’in ağustos ayında tamamlanması planlanıyor.

ADASTEC tarafından geliştirilmiş olan seviye 4 otonom yazılımlarının Atak Electric elektrik-elektronik mimarisine ve elektrikli araç yazılımlarına entegrasyonu gerçekleştirilerek, otonom sürüş özellikleri kazandırılacak olan Atak Electric’in test, simülasyon ve validasyon çalışmaları ise yıl sonuna kadar devam edecek.

Karsan Atak Electric 230 kW gücünde tamamen elektrikli bir motora sahip. Araç tam dolu şarjla 300 km menzil sunacak ve bunun yanında hızlı şarj özelliği sayesinde 3 saatte şarj olacak.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz