Sıradaki Mücadele 2026 F1 Motor Kuralları Olacak

Sıradaki Mücadele F Motor Kuralları Olacak
Sıradaki Mücadele F Motor Kuralları Olacak

Mevcut V6 hibrit motorlar 2025’yılı sonuna kadar kullanılacak. Bir sonraki dönem de motorların ekonomik açıdan daha uygun vede sürdürülebilir formatta olması yönünde büyük talep var.

Ross Brawn, 2026’yılına kadar başka bir motor üreticisinin F1’e girmesini beklemediğini o dönem için tüm seçeneklerin açık olduğunu açıklamıştı.


Abiteboul, son dönemde güç ünitesiyle alakalı alınan kararların tasarruf açısından bir adım olduğunu, vede 2026 yılı kurallarıyla bunu yeni bir seviyeye taşıyabileceklerini söyledi.

Önümüzdeki sene motorları tamamen dondurarak ve dyno saatlerini kısıtlayıp güç ünitesi gelişimi konusunda mücadeleyi yavaşlattı.

Bu iyi bir adımdı yine bu motorları üretme ve çalıştırma maliyeti ise hâlâ çok yüksek.

Bir sonraki jenerasyon güç ünitelerin daha ekonomik olması için iyi kararlar almak olacak.

Abiteboul, gelecek kuralları için Renault’nun olası formatlar üzerinde çalışmaya başladı.

Abiteboul, “Sporun hedefleri açısından en azından neler olabileceğini düşünmeye başladık.”

Bunlardan birisi ekonomik sürdürülebilirlik olduğunu açıkçası mevcut güç ünitesi ekonomik açıdan çok zor.

Bir diğer ise teknolojiyi içermesi olacak. Dünyanın her yerinde elektrikleşme hız kazandı ve biz de bunun F1 için ne manaya geldiğini ise, yarışlar için ne manaya geldiğini, Formula E ile paralellik açıdan ne manaya geldiğini düşünmemiz gerek.

Abiteboul son olarak, mevcut ünitelerde yer alan MGU-H’yi kaldırmanın basit bir çözüm olabileceği iddialarını ise yalanladı.

Abiteboul, Motorun yakıt verimliliği için MGU-H’ye sahibiz. Yakıt verimliliği % 20 – 30’unu kaybetmeye hazır mıyız?

Daha çok yakıt taşıyabileceğimizi düşünmüyorum çünkü araçlar 2022’yılında halihazırda daha ağır olacaklar. MGU-H’yi kaldırırsak araca 50 kg yakıt daha eklememiz gerekecek.

Bu çok zor bir denklem. Araçlar daha hafif olmayacağı için, aynı seviyede sürdürülebilir güce sahip olmak istiyorsak, o parçayı güç ünitesinden sökmek çok zor olacak.

Tabii ki çok daha fazla güce sahip olabilirsiniz sürdürülebilir (ekonomik) F1 istiyorsanız, o parça olmadan bunu başarmak ise çok zor.İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın