Almanya Wuppertaler Havarayı 1902 Yılında Hizmete Girmişti

Günümüzden tam 118 yıl evvel, 1902’de Almanya’nın Wuppertal kentinde “Uçan Tren” açılmak üzereydi. Kestirim edeceğiniz üzere hakikaten uçmayan bu tren, üstten askılı bir raylı sistem ile çalışıyordu. İnşasına 1898 yılında başlanan Wuppertal Schwebebah (Wuppertaler Havarayı), yaklaşık 3 yılın akabinde 24 Mayıs 1901 tarihinde hizmete girdi. İnşasına 120 yıldan daha fazla bir vakit evvel başlandığı göz önüne alındığında bu sistemin nitekim bir mühendislik olağanüstüsü olduğunu söyleyebiliriz. 

Museum of Çağdaş Arka (MoMA), kısa müddet evvel arşivlerinde yer alan siyah beyaz Wuppertaler Schwebebah imgelerini paylaştı. Denis Shiryaev ise MoMA tarafından paylaşılan yepyeni siyah beyaz imgeleri renklendirip stabilize ederek tekrardan paylaştı.

1902 yılına ilişkin renklendirilmiş Wuppertaler Havarayı

Yaklaşık 4 dakika uzunluğundaki renklendirilmiş Uçan Tren görüntüsü, 20. yüzyılın başlarında bir Alman kasabasında üstten raylı tren seyahatini anlatıyor. 1902 yılında kaydedilen görüntüde hayli fazla ayrıntı ve detay gösteriliyor. Bu noktada Museum of Çağdaş Art’a nazaran görüntü, birçok ayrıntıyı yakalamak için Amerikan sinema şirketi Biograph tarafından tescilli 68 mm’lik bir sinemaya çekildi.

MoMA’nın arşiv imgelerini paylaşmasının akabinde Neural Love’dan Denis Shiryaev, özgün kayıt üzerinde kimi düzenlemeler yaptı. Görüntüyü renklendirerek 4K’ya yükselten Shiryaev, ayrıyeten gerçek vakti daha uygun temsil etmek için manzaraları yavaşlattı ve kare suratını 60 FPS’ye yükseltti.

II. Dünya Savaşı sırasında hasar gördükten sonra kapatılan Wuppertal Schwebebah, bugün hâlâ faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 13,3 kilometrelik bir rota boyunca ilerleyen uçan trenler, yılda yaklaşık 30 milyon yolcuyu ağırlıyor.

 

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*