TOTAL ve M Oil Büyümeye Devam Ediyor!

2020’nin Mayıs ayında, halka açık beş çimento şirketini ‘OYAK Çimento” çatısı altında konsolide eden OYAK’ın, verimlilik ve karlılık odaklı son atılımı güç kümesine yönelik oldu.


OYAK, TOTAL ve M Oil markalarını korurken, Hoş Güç Akaryakıt A.Ş. ticari unvanı altında bu markalara ilişkin tüm operasyonları birleştirme kararı aldı.

Türkiye’nin en büyük mesleksel emeklilik fonu olan OYAK, 2020 Mayıs ayında çimento bölümünde gerçekleştirdiği birleşmenin akabinde, sürdürülebilir büyüme stratejisi ve güç bölümündeki maksatları doğrultusunda TOTAL ve M Oil istasyonlarını, Hoş Güç hukukî kişiliği ismi altında birleştirdi.

Gebze, Aliağa, Tekirdağ Marmara Ereğlisi, Ankara, Yarımca ve Samsun’da toplam 550 bin metreküp kapasiteli akaryakıt ve LPG tesisleri ile İzmir Çiğli’deki madeni yağ fabrikasının yanı sıra, Türkiye genelinde 900’ün üzerinde istasyon tek hukuksal kişilik altında TOTAL ve M Oil olmak üzere iki farklı marka olarak faaliyetlerine devam edecek.

Sektörel çeşitlilik ve büyüme gayesi çerçevesinde, akaryakıt ve otogazın yanında madeni yağ ve akaryakıt dışı hizmetler alanında da fırsatları pahalandıran OYAK, yüksek performans ve verimlilikle güç bölümüne taraf veren oyunculardan olmak hedefiyle akaryakıt şirketlerini tek çatı altında konsolide etti.

Faaliyet gösterdiği kesimlerde yarattığı kıymet, tasarruf imkanlarını kıymetlendirme ve güçlü bilanço yapısı ile ön plana çıkan OYAK; bayi kontratlarını yenilemenin yanı sıra, bünyesine 33 yeni istasyon katarak akaryakıt dağıtım kesiminde yüzde 6,5’luk pazar hissesine ulaşmış oldu. Yıl sonu amacıysa, yeni istasyonlar açmak, hizmet ve eser çeşitliliği ile müşteri memnuniyetini artırmak.

Fazilet: “Birleşmeler OYAK’ı geleceğe taşıyacak”

OYAK Genel Müdürü ve Hoş Güç Akaryakıt A.Ş Idare Heyeti Lideri Süleyman Savaş Fazilet, “kararlılık dönemi” olarak isimlendirdikleri bu periyotta, ülke ve üyelerinin refahı için hakikat ataklar ile çalışmaya devam ettiklerinin altını çizdi.

OYAK’ın, ülke iktisadının amaçlarına de katkı sağlayacak, memleketler arası finansal piyasalara istikamet veren stratejik dallarda faaliyet göstermeye odaklandığını belirten Fazilet, tüm operasyonlarını bu farkındalık üzerine kurduklarını söyledi. Fazilet, kelamlarına şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz aylarda, beş çimento şirketimizi tek çatı altında birleştirerek, ‘grubumuzun istikbaline yeni bir ufuk çizdik’ demiştik. Bugün de güçlü bir satın almayla ‘biz de varız’ dediğimiz akaryakıt dalında; tasarruf, verimlilik, karlılık ve süratli büyümeye odaklanarak iki markamızı tek çatı altında birleştirmiş bulunuyoruz. Bu birleşme sayesinde şirketlerimizi daha faal ve bütünsel bir yaklaşımla yöneterek, rekabet gücümüzü artıracağız. Şirketlerimizi; birbirinden öğrenen, operasyonel verimliliği yüksek, teknoloji odaklı bir yapıya getirerek, ortaya çıkan güç birliği ile de daha ileri gideceğiz. Gerek çimento gerekse akaryakıt alanlarındaki birleşmelerden doğacak sinerjinin, OYAK’ı geleceğe taşıyacağına inancımız tamdır.”

Kaynak: Carmedya.com


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz