Çin’deki Elektrikli Otobüsler, Toplamın Yüzde 60’ına Ulaştı

Çin’deki Elektrikli Otobüsler, Toplamın Yüzde 60’ına Ulaştı
Çin’deki Elektrikli Otobüsler, Toplamın Yüzde 60’ına Ulaştı

Çin’in temiz enerji yolunda gösterdiği istek, ülkedeki otobüslerin yüzde 60 kadarının elektrikle işleyen otobüslerden oluşmasını sağladı. Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, kısa süre önce elektrikli taşıt araçlarına ilişkin son istatistikleri açıkladı. Buradaki sayılardan da, 13. Beş Yıllık Plan süresince (2016-2020) ülkenin, daha temiz bir çevre ilkesinden hareketle çevre dostu bir ulaşım ve trafik sistemi için çok çaba gösterdiği anlaşılıyor. Gerçekten de bu sürede, temiz enerjiyle işleyen araçlara yönelindiği ve benzin tüketen araçlardan uzaklaşıldığı saptanıyor.


Geçtiğimiz ay, toplam binek otomobili satışları, bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 artarak 2,09 milyon araç oldu. Buna karşılık, satılan 138 bin elektrikli araç ile geçen yıldan bu yana elektriklilerin satışı yüzde 67,7 artmış oldu. Çin, şu anda en yüksek elektrikli araç mevcuduna sahip olup dünya çapında elektrikli araç satışlarının yüzde 55’i bu ülkede gerçekleşiyor.

Çevre dostu tüketim eğiliminin yol açtığı talep artışına yanıt getirebilmek için hükümet de ekim ayı başında elektrikli araç sektörünü harekete geçirmek için bir plan benimsedi. Söz konusu plan uyarınca, bu alanda önemli teknolojilerin kullanımına ilişkin düzenlemeler yapılacak şarj tesisleri dahil altyapı inşası güçlendirilecek ve uluslararası işbirliğine hız verilecek.

Çin, iklim değişikliğine karşı tepki vererek uluslararası düzlemde taahhütlere girişmiş ve bu doğrultuda, 13.Beş Yıllık Plan çerçevesinde, çevre dostu eylemlerini güçlendirmişti. Nitekim geçen yılın sonunda ‘fosil olmayan/temiz yakıtlar’, ülkenin enerji tüketiminin yüzde 15,3 kadarını oluşturmuştu. Böylece Çin, uluslararası topluma 2020 için verdiği vaadi vaktinden önce tutmuş oldu.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosuİlk yorum yapan olun

Yorumunuz