Jandarma 7’nci ATAK Helikopteri Sakarya’yı Teslim Aldı

Jandarma nci ATAK Helikopteri Sakaryayi Teslim Aldi
Jandarma 7’nci ATAK Helikopteri Sakarya’yı Teslim Aldı

TUSAŞ tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’na J-1922 Sakarya kuyruk numaralı 7’nci Atak Helikopteri teslim edildi. Teslimatı Jandarma Genel Komutanlığı sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyurdu. Yapılan paylaşımda; “TUSAŞ tarafından Jandarma Genel Komutanlığımıza teslim edilen J-1922 Sakarya kuyruk numaralı 7’nci Atak helikopterimizin palleri ruhumuza serinlik getirdi. Karanlığın üstüne güneş gibi doğmaya hazırız.” ifadelerine yer verildi.

Jandarma 24 adet T129 ATAK tedarik edecek

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından verilen siparişle Jandarma Genel Komutanlığı havacılık birimlerine toplam 18 adet T129 ATAK helikopteri daha teslim edileceği açıklanmıştı. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından paylaşılan raporda sayının 24 adede yükseltildiği görülüyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından bugüne kadar Jandarma Genel Komutanlığı’na 6 adet T129 ATAK helikopteri teslim edilmişti. Bugün ki yapılan teslimat ile teslim edilen T129 ATAK helikopteri sayısı 7’ye yükseldi. Jandarma’ya ilk T129 ATAK helikopteri Şubat 2018’de J-1453 kuyruk numarası ve FATİH ismini alarak teslim edilmişti.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından paylaşılan raporda ise 18 adet daha T129 ATAK helikopteri tedarik edileceği aktarıldı. Raporda HÜRKUŞ-C tedarik sürecinin de devam ettiği belirtilerek,

“Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyacı olan yakın hava ateş desteğinin etkin ve kesintisiz olarak sağlanabilmesi maksadıyla başlatılan Taarruz Helikopteri Tedarik Projesi ile HÜRKUŞ-C Uçağı Tedarik Projesi çalışmaları devam etmektedir. Proje kapsamında bu güne kadar 6 adet T-129 ATAK helikopteri envantere alınmış olup toplam helikopter sayısı 24 olacak.”

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz