Çin’deki Araçların Yüzde 20’si Yeni Nesil Enerjili Olacak

Çin'deki Araçların Yüzde 20'si Yeni Nesil Enerjili Olacak
Çin'deki Araçların Yüzde 20'si Yeni Nesil Enerjili Olacak

Çin’de 2025 yılına değin ülke toplamında satılacak otomobillerin yüzde 20 kadarını yeni ve temiz enerjiyle (elektrik, hibrid, pilli) çalışan otomobillerin oluşturacağı tahmininde bulunuyor. Öte yandan bu tür otomobillerin satışı, 2035 yılında ‘baskın eğilim’ durumuna gelecek.


Merkezi hükümet tarafından bu hafta açıklanan belge, araç pillerinin şarjı ve geri dönüşümü konusunda daha etkin ağların oluşturulması yoluyla sektörün kapsamlı ölçüde geliştirilmesini amaçlıyor. Beijing, 2019 itibarıyla ülkedeki satışların yüzde 5 kadarını oluşturan bir sektörü hızlandırmak için sektörün farklı firmalarını daha sıkı bir bütünleşmeye ve satış sonrası hizmetleri desteklemeye teşvik ediyor.

Söz konusu belgede, 15 yıllık yani 2035 yılına kadar gösterilecek aralıksız çabaların sonucunda tamamen elektrikle işleyen araçların binek arabalarının çoğunluğunu ve kamu araçlarının da tamamını oluşturması öngörülüyor. Bu resmi öngörüler piyasalar tarafından olumlu karşılanmış bulunuyor.

Nitekim elektrikli araç sektörünün Çin’deki öncü üreticilerinden olan BYD’nin hisse senetleri, Shenzhen Borsası’nda, pazartesi kapanışı yüzde 5,11 gibi net bir artışla bitirdi. Diğer yerel üreticilerden Shenglan Technology yüzde 20,01, Kstopa yüzde 14,64 gibi yüksek artışlar kaydetti.

Çin, şu anda yenilenebilir enerji sektörüne en çok yatırım yapan ülke. Başkan Xi Jinping, Eylül ayında, ülkesinin en geç 2060 yılına kadar karbon nötrlüğü aşamasına ulaşacağını taahhüt etti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosuİlk yorum yapan olun

Yorumunuz