Plaka Tanıma Sistemi Nedir?

Plaka Tanima Sistemi
Plaka Tanima Sistemi

Plaka tanıma sistemi nedir? Artan nüfus, araç üretim teknolojisinin iyileşmesi ve bu doğrultuda araç üretim sayısının artması çok sayıda yeni sistemi de beraberinde getirdi. Yaşamın daha sistematik, derli toplu bir şekilde devam edebilmesi için “kontrol etme” güdüsü çok sayıda ürüne de atandı. Bu ürünlerden bir tanesi de plakaları okuyabilen – tanıyabilen sistemler bütünüdür. Bu sistemlerin ilk ortaya çıkışı, 1976 senesine, İngiliz Polis Teşkilatına dayanmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi Nedir?


Adından da anlaşılabileceği üzere bu sistemler, plakaları okuyabilmektedir. Bunun için çeşitli optik kamera tanıma sistemleri kullanılmaktadır. Bu okuma ile plakanın yeri, plakanın hangi ülkeye ait olduğu, plakanın parlaklığı – solukluğu, plaka üzerindeki harf ve renkler gibi çok sayıda unsur tespit edilebilir. Sistemlerin yer aldığı, araç giriş ve çıkışının yapıldığı alanlarda otomobillerin kontrolleri daha kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.

Plaka Tanıma Sistemleri Neden Kullanılır?

Plaka Tanima

Sistemin çok sayıda farklı kullanım amacı bulunmaktadır. Bu amaçlar, bulunulan yeri koruma iç güdüsü yani savunma, araçları kontrol altında tutma gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Veya ücret tahsilatı, gibi farklı sebeplere bağlı da kullanabilmektedir. Askeri alanlar, kamu binaları, otoparklar, siteler… Kısacası plaka tanıma sisteminin kurulumuna uygun her alanda bu sistemlere rastlamak mümkündür.

Plaka Tanıma Sistemi Nereden Alınır?

Bu konuda tercih edilebilecek çokça firma bulunuyor. En iyi firmalardan bir tanesi Çözüm Arge. Firma web sitesi ise Cozumarge.com.tr. İşinde uzman bir firma olan Çözüm Arge, Donanım ve yazılım konularında çok sayıda hizmeti bir arada sunuyor. Kısacası:

  • Otopark yazılımları
  • Turnike sistemi
  • Vücut ısısı ölçüm sistemleri
  • Kapı açma motoru

Ve daha çok sayıda konu için kendileri ile iletişime geçmek mümkün. İstanbul’dan Türkiye, hatta Dünya geneline kendileri ürün ve yazılım hizmeti veriyor.

Plaka Tanıma Sistemi Fiyatları Ne Kadar?

Plaka tanıma sistemi nedir? Sorusuna alınan cevabın ardından, çok sayıda firma bu ürünleri temin etmek istemektedir. Doğal olarak plaka tanıma sistemi fiyatları ne kadar? Şeklinde arayış içerisinde olunur. Sistemlerin marka ve modelleri firmadan firmaya farklılık gösterir. Temin edilecek toplam cihaz sayısının da fiyat belirlemede önemi son derece büyük. Doğru bir fiyat bilgisi alabilmek için Çözüm Arge ile iletişime geçebilirsiniz.

Otoparklar İçin Plaka Tanıma Sistemleri

Otoparkların mevcut işleyişini kolaylaştırıcı bazı sistemler bulunmaktadır. Ücret tahsilatının düzgün bir şekilde yapılabiliyor olması son derece önemli. Bu durum karmaşıklığın da önüne geçer. Plaka tanıma sistemi aracılığıyla otoparka giriş yapan araçların plakaları kontrol edilir. Aracın otoparkta kaldığı süre hesaplanır. Belirli bir tarifeye gör ücret tahsilatı yapılır. İlkel yöntemlerde ise tahsilat ve kontrol süreçleri daha zorlu olabilmektedir.

Plaka tanıma sistemlerine yönelik olarak daha detaylı bilgilere ulaşmak ister misiniz? Ürünleri incelemek, satın alabilmek için Çözüm Arge iyi bir tercih olacaktır.

https://www.cozumarge.com.tr/plaka-tanima-sistemi/


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz