TUSAŞ’tan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na T129 ATAK Helikopteri Teslimatı

Abone Ol  


T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 1 adet daha T129 ATAK Helikopteri teslimatı yapıldığı belirtildi.

Faz-2 konfigürasyona sahip bir T-129 ATAK helikopteri daha Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterine alındı. Böylece 55’inci T129 ATAK helikopteri de envantere girmiş oldu. Yerli savunma sanayii firmalarımızca millî imkânlarla geliştirilen ATAK Faz-2 ile mevcut Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemlerine ilave olarak; Radar İkaz Alıcı, Lazer İkaz Alıcı, Radyo Frekans Karıştırıcı Sistemler ile helikopterlerin kendini koruma etkinliği artırıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen T129 ATAK projesi kapsamında bugüne kadar Türk Havacılık Uzay Sanayii-TUSAŞ tarafından üretilen 64 adet ATAK helikopteri güvenlik güçlerine teslim edildi. TUSAŞ tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na en az 55 adet (4’ü Faz-2), Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet ve Emniyet Genel Müdürlüğüne 3 adet ATAK helikopteri teslimatı yapıldı. İlk teslimatları yapılan ATAK FAZ-2 konfigürasyonundan ise ilk aşamada 21 adet teslim edilecek.

T129 ATAK Helikopteri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirilmiştir. T129 ATAK Helikopterinin görev ve silah sistemleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekat ihtiyaçları doğrultusunda millî imkan ve kabiliyetler ile geliştirilmiştir. T129 ATAK Helikopterinin performansı zorlu “sıcak hava-yüksek irtifa” görevleri için optimize edilmiş olup, gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapmaktadır.

ATAK ilave sözleşmeleri kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı’na 15 adet ATAK helikopteri teslim edilecek. ASELSAN’ın açıkladığı 2020 Yılı Faaliyet Raporu’na göre, T129 ATAK Helikopteri ilave sözleşmeleri kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı için 15 adet ATAK helikopteri tedarik edilmektedir. 2020 yılında Jandarma Genel Komutanlığı kit teslimatlarına başlandı. Sözleşmeye dâhil edilen sipariş kalemleri için SD-14 imzalandı.

Filipinler’e T129 ATAK Helikopteri ihracatı  

Filipinler Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türkiye’den tedarik edilecek 6 adet T129 Taarruz Helikopterinin ilk ikisinin 2021 yılı Eylül ayında teslim edilmesinin beklenildiği ifade edildi. Filipinler Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dir Arsenio Andolong, “En son gelişmelere dayanarak, Filipin Hava Kuvvetleri için T129 Taarruz Helikopterlerinin ilk iki biriminin bu Eylül ayında teslim edilmesini bekliyoruz” dedi.

Yapılan açıklamada, hükümetten – hükümete satış kanalı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nden toplam 269.388.862 ABD Doları bedelli sözleşme kapsamında toplam altı adet T129 ATAK Taarruz Helikopteri satın alındığı aktarıldı. Bakanlığa göre, 2021 Eylül ayındaki teslimatı takiben kalan dört T129 Taarruz ATAK helikopterinin sırasıyla Şubat 2022 (iki adet) ve Şubat 2023 (iki adet)  teslim edilmesi bekleniyor.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz