AKINCI TİHA İlk Defa Harp Başlıklı Mühimmatlarla Vurdu

Eğitim ve test uçuşları devam eden AKINCI TİHA ilk defa harp başlıklı mühimmatlarla vurdu. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) liderliğinde yürütülen proje kapsamında, BAYKAR tarafından yerli ve millî imkânlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ilk defa harp başlıklı mühimmatlarla vurdu.

Bayraktar AKINCI TİHA 22 Nisan 2021 tarihinde yapılan ilk atış testinde Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve ilk kez kullanılan MAM-T ile hedefleri başarıyla vurmuştu. 5 Temmuz 2021’de gerçekleştirilen atış testinde ise ilk defa harp başlıklı mühimmatlar kullanıldı. Canlı mühimmatlar ile yapılan atış testinde de AKINCI’dan atılan mühimmatlar hedefleri tam isabetle vurdu.

TÜBİTAK SAGE tarafından SİHA’lar için KGK-82 üzerinden özel geliştirilen KGK-SİHA-82 ile 55 km menzildeki hedefler yüksek hassasiyetle vurulabilecek.  AKINCI TİHA’dan kullanılabilecek ve iki adet KGK-SİHA-82 mühimmatının toplam ağırlığı 700 kg. KGK-SİHA-82 tümleşik ANS/AKS (INS/GPS) ile hassas vuruş kabiliyetine sahip.

AKINCI TİHA’ya HGK’lı NEB-84 mühimmatı

TUBİTAK SAGE tarafından geliştirilen HGK-84 (Hassas Güdüm Kiti) entegreli Nüfuz Edici Bomba yani NEB-84 ile donatılan Akıncı S-1 TİHA, Baykar Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar tarafından paylaşılmıştı.

Önceki testlerde kullanılan MAM-C, MAM-L ve MAM-T’ye kıyasla 1 tona yakın ağırlığıyla HGK-NEB-84, Akıncı’nın taşıma kabiliyetlerinin sınanmasında yeni bir aşamaydı. Gövde altı silah istasyonunun ilk defa kullanıldı; 1 tonluk mühimmatı taşıyabilen gövde altı silah istasyonu, SOM ve SOM-J seyir füzelerinin yanı sıra farklı mühimmat kombinasyonlarının veya çeşitli faydalı yüklerin taşınmasına olanak sağlayabilir.

AKINCI TİHA Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı

T.C. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada 38.000 feet irtifaya çıktığı belirtilirken, “AKINCI TİHA-Taarruzi İnsansız Hava Aracı yerli ve milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. 38.039 feet (11.594 metre) yüksekliğe çıkan AKINCI, 25 saat 46 dakika havada kaldı.” ifadelerine yer verildi.

Baykar Savunma tarafından yapılan açıklamada ise “Bayraktar #AKINCI TİHA, 38.039 feet irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. İlk kez milli bir hava aracı bu irtifaya çıktı.” ifadesine yer verildi. 6 Temmuz 2021 günü saat 20.58’de kalkış yapan AKINCI TİHA 7 Temmuz 2021 günü saat 22.44’de iniş gerçekleştirerek 25 saat 46 dakika havada kaldı. Uçuş süresince AKINCI TİHA tarafından 7.507 km mesafe katedildi. Bayraktar AKINCI TİHA, 8 Temmuz 2021 tarihine kadar test ve eğitim uçuşlarında 870 sorti yaparken toplamda 347 saat 28 dakika uçuş gerçekleştirdi.

https://twitter.com/Selcuk/status/1413174241126670336

Bayraktar AKINCI İHA’dan 7500 km’lik maraton
Baykar Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda AKINCI İHA’nın yaklaşık 2 Temmuz 2021’de 6.000 km uçuş gerçekleştirdiğini açıkladı. Son yapılan açıklama ile AKINCI TİHA’nın 6-7 Temmuz’da icra edilen uçuşta 7.507 km mesafe katettiği belirtildi. AKINCI T/İHA PT-2 ve S-1’in uçuşlarına devam ediyor. Bilindiği üzere 2021 Mart ayından itibaren Kuvvet personeli Akıncı T/İHA için eğitimlere başlamıştı.

Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracının seri üretimi ilk uçağı olan AKINCI S-1, 19 Mayıs 2021 günü ilk uçuş testini başarıyla tamamladı. Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI T/İHA’nın, 2021 yılı sonuna kadar envantere girmesi planlanıyor.

https://twitter.com/Selcuk/status/1411033701543256064

AKINCI İHA için açıklanan istihbarat, gözetleme ve keşif (İGK / ISR) misyonları için 5000 km olan harekat yarıçapı, icra edilecek misyonda 10.000 km harekat menzil hedefi olduğunu gösteriyor. Harekat yarıçapı hava aracının kalkışını takriben görev icra ettikten sonra kalkış hava üssü / meydanına geri dönüş yapabileceği “en uç” noktayı işaret etmektedir.

Selçuk Bayraktar tarafından paylaşılan görüntülerde AKINCI İHA kanat altı istasyonlarında mühimmat faydalı yükü olmadığı görülüyor. İcra edilen test faaliyetinin AKINCI İHA İGK / ISR misyonlarına yönelik olduğu düşünülüyordu.

AKINCI TİHA’nın (taarruzi İHA) 2500 km yarıçap menzile sahip olacağı ifade edilirken 5000 km menzilde taarruzi operasyonları icra edebilecek bir kabiliyet güvenlik güçlerine kazandırılmış olacak.

“Bayraktar AKINCI Taarruzî İHA’nın harekat yarıçapı 5000 km”

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu, 27 Şubat 2021 tarihinde Twitch üzerinden Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile röportaj gerçekleştirdi. Haluk Bayraktar röportajda Akıncı Taarruzi İHA’nın 2021 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine gireceğini belirtti. Akıncı’nın farklı kuvvetler bünyesinde görev yapabileceğini de sözlerine ekledi. Akıncı İHA’nın taarruzi amaçlı 2500 km yarıçap menzile sahip olduğunu ve istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) için ise 5000 km harekat yarıçapı olduğunu söylemişti.

Ayrıca Akıncı Taarruzi İHA’nın elektronik harp sistemi sayesinde kendini gizleyeceğini ve radarda kendini farklı yerde göstereceğini belirtti. Akıncı’nın motorları konusunda alternatifleri olduğunu ve şuanda tercihlerinin Black Sea Shield (Baykar-Ivchenko Progress ortak girişimi) AI-450T motorları olduğunu söylemişti.

Kaynak: DefenceTurk

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz