Ordu Ne Tür Teknoloji Kullanıyor?

Teknoloji her zaman ordunun hedefi olmuştur. Çok az kuruluş, ordunun çeşitli kollarının yaptığı gibi teknolojiyi yaratır, uyarlar ve benimser. Bu esastır çünkü düşman kuvvetlerine karşı rekabet avantajlarını koruma meselesidir.

Yirmi yıl önce, keşif ve savaş yürüten insansız araçların olacağı fikri bilim kurgu olarak yazılacaktı. Günümüzde insansız hava araçları, insan askerler için çok tehlikeli sayılan görevlere gönderiliyor.

Ordu, 20 yıl sonra küresel sıcak noktalara taşıyacağı teknoloji üzerinde şimdiden çalışıyor ve şu anda kullandıkları teknoloji tüm dünyada fark yaratıyor.

Mevcut ve gelişmekte olan askeri teknolojiler

Bunlar, askeri operasyonlarda kullanımda olan veya kullanım için test edilmekte olan teknolojilerdir.

Gizleme teknolojileri

Star Trek hayranıysanız, gemiyi tehditlere karşı görünmez kılmak için dünya dışı gizleme teknolojilerini kullanan bir gemi olan Romulan Yırtıcı Kuş hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Ordu bu kadar gelişmiş bir şeye sahip değil. Ancak, benzer şekilde çalışan teknolojilere zaten sahipler. Örneğin, görünmez uçaklar yüzeyde soğutulur, böylece normal radar teknolojileri tarafından algılanabilen ısı imzaları yaymazlar. Ayrıca etraflarındaki ışığı “büken” özel boyalarla kaplıdırlar. Görmek için ışığa ihtiyacımız olduğundan, bu sürece müdahale eden herhangi bir şey bir nesneyi görmeyi son derece zorlaştırır.

Bu teknolojinin, askerleri gerçekten kamufle edecek ve düşman gözlerine görünmez hale getirecek malzemeler yaratmak için geliştirilebileceği umulmaktadır.

Enerji silahları

Lazer düşünüyorsanız, haklısınız. Ordu, savaşlarda yönlendirilmiş enerji silahları kullanma olasılığını araştırıyor.

Bu silahlar mikrodalgalar, lazerler ve parçacık ışın teknolojisinin kullanımını içerecek ve bu tür silahların birkaç prototipinin geliştirildiği, ancak bunların gerçek savaşta kullanılmasına hala biraz zaman olduğu bildiriliyor.

Bu teknolojinin mükemmelleştirilmesi ve sahada kullanılması durumunda elde edilecek önemli askeri avantajlar vardır. Normal mermilere uygulanan fizik yasaları, yönlendirilmiş enerji silahlarına uygulanmaz. Yörüngeleri rüzgar ve görüş görüşlerinden etkilenmeyecektir. Daha uzun menzilli, sessiz ve görünmez olacaklar. Ayrıca taşımaları daha kolay olacaktır.

Savunma plazma alanları

Cumartesi sabahı çizgi film karakterlerinin kendi oluşturdukları güç alanları ile gelen ışınları engellediğini gördünüz, ama bu sadece bir çizgi film, değil mi?

Bilim kurgu alanına doğru ilerleyen ordu, düşman silahlarını saptırmak için plazmanın kullanılabileceği yollar bulmak için sivil savunma müteahhitleriyle birlikte çalışıyor. Havan mermilerinden korunmak için tankların ve diğer ağır araçların yanına bir plazma duvarı yerleştirilebileceği öngörülmektedir.

Bununla birlikte, bilim adamları hala plazmayı bu şekilde çalıştırmanın mekaniğini çözdükleri için, bu hala çok varsayımsaldır.

Gelişmiş bilgisayar donanımı ve yazılımı

Ordu artık sadece savaş alanında düşmanlarla savaşmıyor. Savaş giderek daha karmaşık hale geldi ve şimdi sivil ve askeri bilgisayar sistemlerine yönelik siber saldırıları içeriyor.

Bilgisayarlar trafiğimizi, ulaşımımızı, iletişimimizi, kamu hizmetlerimizi ve diğer şeylerin yanı sıra finansal sistemlerimizi kontrol ettiğinden, yıkım potansiyeli korkutucu.

Bu nedenle ordu, bu tür saldırılara karşı dayanabilecek ve her türlü arazide performans gösterebilecek yazılım ve donanım sistemlerini geliştirmek için çok çalışıyor. Dayanıklı askeri görüntüleme sistemleri gibi teknolojiler, tüm sıcaklıklarda, tüm hava koşullarında çalışacak ve darbelere ve çarpmalara çatlamadan veya kırılmadan dayanacaktır.

En gelişmiş hacker saldırılarını engelleyecek yazılımlar tarafından desteklenmektedir. Bu nedenle, birisinin birden çok sistemdeki felaketi önlemek için çalıştığını bilerek geceleri rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

komando ozel silahlar

Kılıfsız mühimmat ve kendinden güdümlü mermiler

Mühimmat kovanları, son 200 yıllık savaş boyunca bizimle birlikte olmuştur. Ordu, onları geçmişte bırakmanın yolları üzerinde çalışıyor. Bunun arkasındaki mantık, muhafazaların tipik olarak ağır olması ve artık savaşta rahatça taşınamayacak kadar fazla ısı üretmesidir.

Kasanın yerini ne alacak? Bilim adamları, geleneksel silahların hacmini ve dolayısıyla ağırlığını azaltacak bir kasasız mühimmat sistemi geliştiriyorlar. Ayrıca, onun ürettiği ısıyı ve silahlardan kovanların çıkarılması ihtiyacını ortadan kaldırmayı umuyorlar.

Bu da yetmezse, ateşlendikten sonra kendi yörüngesine yön veren mermiler üzerinde çalışmalara başlandı. Mermi, geçerli koşulları telafi edecek ve atıcının amacını düzelterek daha isabetli bir ateşle sonuçlanacaktır.

Bu yeni ve gelecek gelişmeler kesinlikle heyecan verici şeyler. Askeri teknolojide her zaman bir şeyler ortaya çıkıyor ve hevesli bir takipçi, bir sonraki adımda ortaya çıktıklarına şaşırmaya devam edecek.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz