Oto Ekspertiz Nedir? Oto Ekspertiz Bayilik Sistemi Nasıl Çalışır?

oto ekspertiz bayilik

Tüm bakımlarının aksatılmadan yapıldığı söylenen ve kazasız olduğu öne sürülen otomobillerin daha sonradan tam tersi  çıkması sebebiyle pek çok problem yaşanmaktadır. Piyasada çok kullanılan ve kesinlikle inanmamanız gereken bu tarz iddia ve ifadelerle sizi kandırmaya çalışan, daha doğrusu aracını size satmaya çalışan kişilerle görüştüğünüzde oto ekspertiz raporu almak istediğinizi dile getirmelisiniz. Aracın gerçek hasar durumunu daha tarafsız bir biçimde öğrenebilir ve aracın geçmişteki kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

Eksper, belirli bir konuda teknik bilgisi olan kişi anlamına gelir. İkinci el oto ekspertiz ise bu işin ustalarının, teknik cihaz ve ekipmanlarla otomobilleri detaylı bir biçimde inceleyerek onlar hakkında görüş bildirmesi anlamına gelmektedir. Oto ekspertiz işlemleri ilgili aracın geçmişte yaşadığı kazalardan değişen parçalara, mekanik aksamında bozulan yerlerden yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm noktalara kadar otomobilin incelenmesinden oluşur. Bu işlemler hakkında detaylı bilgiyi yazımızda vereceğiz.

Oto ekspertiz işlemleri son bulduğunda ise bu işlemin yapılmasını isteyen kişiye yazılı rapor ve bilgi sunumu gerçekleştirilmektedir. İkinci el otomobil satın alma gerçekleştirilmesi durumunda çok daha sıkıntılı sonuçlarla karşı karşıya kalınacağından, oto ekspertiz oldukça önemli bir işlemdir. Oto ekspertiz işlemi yapılmadan alınan araçlar için satıcı herhangi bir mesuliyet kabul etmemekte özgürdür.

Genel olarak araç ekspertiz işlemi ikinci el araçlar için uygulanmaktadır. Satıcı aracını satmak istediği sırada, araç hakkında detaylı bir bilgi vermemiş ya da araçta olan darbe, değişim gibi işlemleri gizlemiş olabilir. Aynı zamanda araçta satıcısı tarafından bilinmeyen başka kusurlar da bulunabilir. Bu nedenle aracın temiz olduğundan emin olmak için bir oto ekspertiz uzmanına göstermeniz gerekir. Bu sayede araç içerisinde ve dışarısında hangi durumların var olduğu, temiz olup olmadığı gibi tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Ekspertiz aracı en ince ayrıntısına kadar incelemektedir. İşinde profesyonel bir ekspertiz, ilk olarak aracın dış bölgesini inceleyecektir. Ardından aracın iç kısımlarını detaylı bir şekilde inceledikten sonra raporu oluşturur. Rapor içerisinde aracın kontrol edilen bölgesine ait bir örnek bulunmaktadır. Aracın iç kısmı kontrol edildiyse bu alana uygun bir görselle madde içerikleri kontrol edilir. Bu maddelendirmeler dışında ekspertiz not kısmında aracın değişen ya da kazalı noktalarını detaylı bir şekilde belirtmektedir. Ekspertiz işlemi birçok farklı alanda kullanılan bir işlemdir. Araçlarda bir güven emsali temsil etmektedir.

Oto ekspertiz raporu için belirli bir geçerlilik süresi yoktur. Aracınızı satmadan önce ya da almadan önce bu rapora ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu sayede aracın satışı daha hızlı bir şekilde yapılacaktır. Aynı zamanda aracı alan kişi için de bu bir güven raporu olarak da sunulmaktadır. Oto ekspertiz raporu için belirli bir geçerlilik süresi olmasa da güncel olması her zaman önemlidir. Aracın ekspertiz raporu dışında Tramer sorgusunu da yapabilirsiniz. Bu sorgu sayesinde araca ait tüm sigorta bilgileri bir veri halinde tutulmaktadır.

İkinci el araçlar da temiz, hasarsız ya da az kullanılmış gibi birçok farklı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bir aracı uzun süreler kullanmak için bu raporun önemi de oldukça büyüktür. Rapor hazırlandıktan sonra istenen kişiye gönderilmektedir. Satıcı tarafından verilen bilgileri güvence altına alan bu rapor, satış sonrasında da oluşabilecek sorunlara karşı satıcıyı da korumaktadır. Alıcının haklarını da koruyan bu işlem araca yapılacak olan masrafın değerini karşılayıp karşılamadığını da ön görecektir.

Oto Ekspertiz Avantajları Nedir?

Araç ekspertiz işlemi kullanıcıların göremeyeceği detayları incelemektedir. Bu detaylar kullanıcıların dahi göremeyeceği detaylar olmaktadır. Örnek olarak aracı aldıktan sonra ya da almadan önceki incelemelerinizde klimanın çalışmadığını anlamanız mümkündür. Ancak klima üzerinde ya da motor üzerinde hangi tip bir olumsuz durum var bunu anlamak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle aracın tüm bilgilerine ulaşabileceğiniz bir oto ekspertiz raporu gerekmektedir.

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz nedir denildiğinde sizler için genel bir tanım yaptık. Ancak oto ekspertiz için genel bir tanım her zaman doğru bir işlem değildir. Bu nedenle oto ekspertiz nasıl yapılır sorusuna da değinmek ve detaylı bir şekilde açıklamak gerekmektedir. Bu işlemin alıcı ve satıcı tarafında önemi oldukça büyüktür. Eksper tarafından yapılacak olan işlemden önce aracın temiz bir şekilde servise gelmiş olması gerekmektedir. Kirli bir araç üzerinde boya kontrolü doğru bir sonuç vermeyecektir.

Temiz bir şekilde ekspertiz için ilk olarak süspansiyon testine alınır. Süspansiyon testi içerisinde dört tekerin süspansiyonları, bilgisayarlı makine ile kontrol edilir. Test işlemi sırasında direnç kaybı bulunuyor mu, patlak herhangi bir bölge var mı, görevini tam olarak yerine getiriyor mu diye bakılır.

Süspansiyon kontrolü sonrasında fren test cihazı ile aracın frenlerinin kontrolleri yapılır. Fren sıkma değeri bir makine tarafından test edilir. Sıkma değerine örnek vermek gerekirse, 130 km hızla giden bir aracın frenleme yapması halinde dengesiz frenlenen bir araç sağa ya da sola doğru çeker. Denge dört teker üzerinde eşit olmalıdır. Bir tekerin diğerinden daha az frenlemesi aracın savrulmasına neden olur.

Fren testinden sonra araç ekspertiz işleminde dynometre yani motor kondisyon testi yapılır. Dynometre testi için aracın lift üzerine kaldırılması gerekmektedir. Lift ile kaldırılan aracın dynometre testinden önce şanzıman kısmında, motor bölgesinde ya da aktarma organları üzerinde herhangi bir darbe ya da kırıklık gibi işlemler olup olmadığı kontrol edilir. Bu alanda yağ kaçağı gibi sorunlar var ise bu rapor edilir. Dynometre işlemi aracın motorunun üretebileceği son sınırları da zorlayacaktır. Bu zorlama işlemi eğer bir deformasyon var ise tehlike oluşturabilmektedir. Kontroller yapıldıktan sonra Dyno testi yapılır.

Dyno işlemi sonrasında araç lift üzerine tekrar alınır ve diagnostic test işlemine bağlanır. Bu test içerisinde araç beyni kontrol edilir. Araç beyninde bir arıza söz konusu ise bu kod ile ortaya çıkar ve koda göre rapor tutulur. Bu test içerisinde sürücüye sunulmayan arıza kodlarının bilgileri alınır.

Tüm testlere ek olarak el freni testi işlemi de gerçekleştirilir. Bu test sayesinde tüm araç ekspertiz işlemi güvenli bir şekilde ilerlemektedir. Maksimum sol ve sağ frenlerinin kuvvetleri ölçümü yapılır. Ardından frenleme şiddetine göre tekerleklerin katkı payı ölçümü, sağ ve sol tekerlek farkı yüzde hesaplama işlemi, fren şiddetine göre frenlerin yüzdelerinin hesaplanması, isteğe bağlı bir şekilde gerçekleştirilen kol kuvveti ölçümü ve araç ağırlığına göre fren sistemi yeterliliğinin kontrolü yapılır. Bu işlemler sonrasında aracın tüm güvenliği gerekli şekilde sağlanacaktır. Son olarak ise yapılan tüm işlemler bilgisayara aktarılır ve raporlanarak kullanıcıya sunulur.

Ekspertiz işlemi oldukça dikkat ve ince detaylara önem verilmesini gerektirir. Hem oto ekspertiz işlemi sırasında hem de alan kişi tarafından kullanım sırasında gözden kaçan bir işlem daha büyük tehlikelere neden olabilir. Tüm testler ayrı ayrı ustalar tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle testler sırasında herhangi bir hata oluşumu söz konusu olmayacaktır.

Oto Ekspertiz için Kullanılan Makinaları Nelerdir?

Test işlemi sırasında birçok farklı makina kullanımı yapılmaktadır. Oto ekspertiz makinaları teste uygun olarak ve diğer işlemlerin tamamlanması üzerine uygunluk kontrolü ile uygulanmaktadır. Test işlemleri için sizlere birkaç test cihazı belirttik ancak işlemler daha fazla cihazla yapılmaktadır. Genel olarak oto ekspertiz makinaları için bakıldığında;

 • Süspansiyon test cihazı
 • Özel yazım ile raporla sağlayan sistemler
 • Kaporta ve boya test ölçümü cihazı
 • Yanal kayma testi cihazı
 • Bilgisayar alt yapısı ve gerekli temel yazılımlar
 • Kaldırma Cihazı
 • Arıza tespiti cihazı
 • Akü testi cihazı
 • Fren testi cihazı
 • Lastik diş derinlik ölçer
 • Lastik basınç hava saati
 • Dinamometre
 • Fren hidrolik test cihazı
 • Kompresör ve şartlandırıcı
 • Boya kalınlığı ölçüm cihazı

Tüm bu cihazlar araç ekspertiz sırasında bulundurulması gereken cihazlardır. Bunlar temel olarak bakılan tüm testlerde gerekli ve kullanılması gereken cihazlardır. Bazı oto ekspertiz firmaları bu alanda farklı ek cihaz kullanımları da yapmaktadır. Bu isteğe bağlı ya da genel olarak paket satışları ile sizlere sunulmaktadır. Bu cihazlar araç için tüm kontrolleri hatasız yaptığı gibi işleri de kolaylaştırmaktadır.

Oto Ekspertiz Motor Gücü Ölçümü Nasıl Yapılır?

Motor gücü ölçümü, motorun her devirde ne kadar güç ürettiğini tespit etmek ve grafik ekranında göstermek için gerçekleştirilir. Herhangi bir revizyon ya da modifikasyon yapılmışsa öncesi ve sonrası güç değerleri karşılaştırılır. Tekerlek gücü ölçümünde motorun ürettiği gücün ne kadarının tekerleklere iletildiği grafik ekranında gösterilir. Tork ölçümünde motorun hangi devirde ne kadar tork üretebildiği grafik ekranda gösterilir.

Maksimum torku ve bu torkun üretildiği motor devri ortaya konur. Aktarma organlarındaki sürtünme kayıplarının ölçümünde motorun ürettiği gücün şanzıman, diferansiyel ve aks gibi aktarma organlarında ne kadarının kaybolduğunun tespiti yapılır ve grafik ekranında gösterilir.

Çeşitli normlarda motor gücü ölçümünde ise ölçüm anındaki hava sıcaklık, basınç ve nem değerleri dikkate alınarak DIN 70020, EWG 80/1269, ISO 1585, SAE J1349 ve JIS D1001 normlarında motor gücü ölçümü ve katalog verileri ile karşılaştırma yapılır.

Yol simülasyonu testinde motorun hareketine direnç uygulayarak yolda gidiyormuş gibi sadece yük altında ortaya çıkan arızaların tespiti için daha uygun bir durum oluşturulur. DYNO kontrolü ise aracın takometre ve hız göstergelerinin hata oranının belirlenmesi konusunda yardımcı olur.

Tüm bu testlere ek olarak gerçekleştirilen el freni testinde ise farklı bir işleyiş söz konusudur. Bu test sayesinde oto ekspertiz işlemleriniz güvenli bir şekilde ilerler. El freni test sisteminin özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Maksimum sol ve sağ fren kuvvetleri ölçümü
 • Frenleme şiddetine göre tekerleklerin katkı payı ölçümü
 • Sol ve sağ tekerlek farkı yüzde hesaplama işlemi
  Frenleme şiddetine göre fren yüzdeleri hesaplama işlemi
 • İsteğe bağlı olarak gerçekleştirilen kol kuvveti ölçümü
 • Araç ağırlığına göre fren sistemi yeterlilik kontrolü

Standart fren test sisteminde ise aracın frenleme konusundaki yeterliliği gözden geçirilir. Bu test sisteminin özellikleri de şöyledir:

 • Dört tekerleğin maksimum fren kuvvetleri ölçümü
 • Frenleme şiddetine göre tüm tekerleklerin katkı payı ölçümü
 • Ön ve arka dingillerde yer alan sol ve sağ tekerlek farkı yüzde hesaplama işlemi
 • Frenleme şiddetine göre ön ve arka fren tekerlek farkı yüzde hesaplama işlemi
 • Arka fren kısıtlayıcı kontrolü
 • Frenleme boyunca fren kuvvetlerinin denge kontrolü
 • İsteğe bağlı pedal kuvveti ölçümü
 • Araç ağırlığına göre fren sistemi yeterlilik kontrolü
 • ABS öncesi fren kontrolü

El freni ve fren test sisteminin yanında süspansiyon test sistemi ile aracın süspansiyon konusunda yeterliliği ortaya çıkarılır. Oto ekspertiz işlemlerinin standardına göre uygulanan süspansiyon testi 5 aşamadan oluşur:

 • Dört tekerleğin minimum tutunma kuvveti
 • Minimum tutunma frekansı
 • Eusama standartlarına göre test
 • Her bir tekerleğin ağırlık ölçümü
 • Araç ağırlığı ölçümü

Oto ekspertiz bayilik sistemi nedir ve nasıl çalışır?

Oto ekspertiz bayilik ve oto ekspertiz franchise sistemini kullanan markalar bireysel çabalarla kurulmuş rakiplerinin açık arayla önüne geçti, yarış artık başarısını kanıtlamış markalar arasında yaşanıyor. Markalarla büyüyen nesil tercihlerini markalaşmış hizmetler arasında yapıyor.
Marka bilinirliğini arttırmak için yapılan çalışmalar sayesinde insanların akıllarında kalıcı olmanız kolaylaşır.

Tanınmış hizmetlerin, ticari markaların, tescilli bilgilerin, orijinal tasarımların kullanım hakkına sahip olursunuz. Kendi başınıza, kendi imkanlarınızla ve kendi markanızla kuracağınız bir işte başarısız olma ihtimaliniz arkanızda destek ve deneyim olmadığı için çok daha yüksek olur. Finansman, muhasebe, personel eğitimi ve operasyonel işleyiş gibi alanlarda işletmenizin kurulumu öncesinde ve sonrasında destek alabilirsiniz. Güncel gelişim ve değişimlerden hızlıca haberdar olur, kolaylıkla uyum sağlarsınız.

Kendi işini yapmak isteyen girişimcilerin en büyük motivasyonları esnek çalışma koşullarına kavuşmak, sigortalı bir işe göre daha fazla para kazanmak ve aynı zamanda prestij elde etmektir.
Hospitacar oto ekspertiz franchise sistemi ile tüm temel motivasyonlara sahip olabilirsiniz. Hali hazırda standartlaşan ve başarılı bir şekilde işleyen organizasyonun parçası olursunuz, satış yapacağınız hedef kitleye ulaşmakta güçlük çekmez ve sıfırdan iş kuran kişilere göre çok daha fazla kar elde edebilirsiniz.

Aynı zamanda işinize ayırmanız gereken zaman dilimleri daralır ve kendinize daha çok zaman ayırabilirsiniz. Hospitacar Yetkili Oto Ekspertiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Üstelik prestij elde etme konusunda rakiplerinize açık ara fark atabilirsiniz.

  İlk yorum yapan olun

  Yorumunuz