Yerli Otomobil TOGG Teknofest’te Görücüye Çıktı

yerli otomobil togg teknofestte gorucuye cikti
yerli otomobil togg teknofestte gorucuye cikti

Atatürk Havalimanında düzenlenen törenle Teknofest 2021’in tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısında konuşan Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “Rekor şekilde başvuru aldık, halka açık bir şekilde gerçekleştirilecek ve ilk defa insansız hava araçları ile insanlı hava araçlarının birlikte kombine yaptığı bir görsel göreceğiz” dedi. Teknofest’te yer alacak parçalardan biri de Togg araçları oldu.

Dünyanın en büyük 2’nci havacılık festivali olan Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 21 Eylül tarihi itibarıyla başladı. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Teknofest’in dördüncü yılında ilkler yaşanacağını söyledi. Gemlik tesisinde üretim ve montaj hatlarına başlanan TOGG, halka açık bir şekilde tanıtıldı.

TOGG’un batarya konusunda işbirliğine gittiği ABD merkezli Farasis, enerji yoğunluğu yüksek olan yeni nesil elektrikli araçlara uygun batarya hücreleri geliştirmekte. TOGG’dan yapılan açıklamada, “Stratejik ortağımız Farasis, batarya teknolojisinde çıtayı yükseltti” ifadelere yer verildi. Belirtilen ifadelere göre, Farasis’in yeni teknolojisi sayesinde elektrikli otomobillerin menzili yüzde 25 artacak, yüzde 80 kapasiteye kadar olan şarj süresi ise 20 dakikanın altına inecek. TOGG’un özellikleri arasında öne çıkanlar gelişmiş Lityum-iyon batarya teknolojisi de yer aldı.

TOGG Gemlik tesisinde üretim ve montaj hatlarının kurulması ile 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobilin banttan indirilmesi hedefleniyor. Üretim başlangıcında yerlilik yüzde 51 olacak. 2025 yılında yerlilik oranı yüzde 68’e kadar ulaşacak. 2030 yılına kadar ortak platformda elektrikli ve bağlantılı 5 farklı model üretilecek.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz