Adli Bilişim Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları 2022

adli bilisim muhendisligi taban puanlari ve basari siralamasi
Adli Bilişim Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları 2022

Birçok öğrenci Adli Bilişim Mühendisliği bölümü hakkında bilgisi olmadığı için tercihlerine bu bölümü eklememektedir. Bu yüzden tercih yapacak öğrencilerin sıkı bir araştırma yapmasında fayda var. Peki daha önce Adli Bilişim Mühendisliği’ni duymuş muydunuz? İşte size Adli Bilişim Mühendisliği hakkında bilgiler.

Adli Bilişim Mühendisliği Nedir?

Adli Bilişim Mühendisliği maalesef ülkemizde çok tanınan meslekler arasında değil. Bu yüzden bu bölüme olan ilgi ve alaka oldukça azdır. Ancak bu bölüm geleceği oldukça parlak olan lisans bölümlerinden bir tanesidir.
İnternetin oldukça kullanışlı ve popüler olduğu bir zamandayız. Bu yüzden kişisel verilerimizin internete sızdırılması oldukça basit bir şekilde gerçekleşmekte. Yani kişisel verilerimizin internet üzerinde bizim iznimiz olmadan paylaşılması ve başkaları tarafından kötü amaçlar için kullanılması adli bir suçtur. Günümüzde bu gibi olayların çoğalmasıyla birlikte Adli Bilişim Mühendisliği kurulmuştur.

Adli Bilişim Mühendisliğinin amacı adli konudaki bilişim suçlarını tespit edip önlemek ve vatandaşların haklarını savunabilecek kapasitede olan bireyler yetiştirmektir.

Adli Bilişim Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

4 yıllık lisans bölümü olan Adli Bilişim Mühendisliği’nin, ilk 2 yılında mesleki dersler fazla ağırlıklı bir şekilde işlenmektedir. Bu ilk iki sene içerisinde ise çoğunlukla algoritma ve programlama dersleri çoğunlukludur. Bunun yanı sıra bu bölümde yazılım mühendisliği bölümünün temel dersleri de gösterilmektedir. Öğrencilerin bu bölümü başarılı bir şekilde tamamlayabilmesi için 240 AKTS ders almaları gerekmektedir. Adli Bilişim Mühendisliği bölümünde gösterilen dersler şunlardır;

 1.  Adli Bilişim Kanunları
 2. Bilgisayar Sistemleri
 3. İnternet ve E-ticaret Güvenliği
 4.  Programlama Dilleri
 5.  Algoritma ve Programlama
 6.  Veri Yapıları
 7.  Ağ ve Sistem Güvenliği
 8.  Bilgi Güvenliği ve Şifreleme Teknikleri

Öğrenciler bu bölümde birçok dersten sorumlu tutulmaktadırlar. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitiren kişiler “Adli Bilişim Mühendisliği Lisans Diploması” almayı hak kazanacaklardır. Ayrıca bu diplomayı alan kişiler “Adli Bilişim Mühendisi” unvanını almaktadırlar.

Adli Bilişim Mühendisliği Sıralaması

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü’nün 2021 en düşün taban puanı 283,26735, en yüksek taban puanı ise 289,543542’dür. Bu yıl ki başarı sıralaması ise en düşük 299823, en yüksek sıralaması ise 281875’dir.

Adli Bilişim Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

Adli Bilişim Mühendisliği, dört yıllık bir lisans eğitimi vermektedir. Öğrencilerin bu bölümden mezun olabilmeleri için 240 AKTS ders haklarını doldurmaları ve üniversitenin mezun olmak için sunduğu koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Adli Bilişim Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Adli Bilişim Mühendisliğinden mezun olan kişiler data oluşturma, anti virüs kodlama, veri tabanı şifreleme, kriptoloji, siber saldırılara karşı ceza hukukunun tespiti, bilgisayar donanım, ağ tabanları, yazılımları ve bilişim sistemlerinin incelenmesi gibi alanlarda görev alabilir. Bu meslek dalını uygulayacak kişinin bilgisayar ve yazılım bilgisi çok iyi seviyelerde olacağından dolayı, bir bilgisayar mühendisi veya yazılım mühendisi’nin görev aldığı pozisyonlarda da görev alabilmekte.

Adli Bilişim Mühendisliğinden mezun olan kişiler, çalıştıkları iş yerleri için internet güvenliği yazılımı oluşturmaktadırlar. Bu oluşturdukları yazılımlar sayesinde, çalıştıkları kurum ve kuruluşları siber saldırılara karşı korumaktadırlar. Ayrıca siber saldırılara karşı plan ve program yapmakta Adli Bilişim Mühendisinin görevidir.

Bu mesleği yapmayı düşünen kişiler öncelikle ince ayrıntıları göz önünde bulundurabilen ve analitik düşünme gibi yetilere sahip olan kişiler olmalıdırlar. Bunun dışında bu bölümden mezun olan kişiler bürolarda da çalışabilmektedirler.

Adli Bilişim Mühendisliği Mezunları İş Olanakları Nelerdir?

Türkiye’de önü oldukça açık olan bu bölüm, günden güne artan internet kullanımlarıyla daha da önemli hale gelmekte. Bu yüzden pek çok kurum ve kuruluşlarda iş bulabilirsiniz.

Ancak Türkiye’de bu meslekle ilgili devlet kurumlarında çalışmak isteyen kişiler, öncelikle KPSS sınavına girerek geçerli puan almaları gerekir.

Bu bölümden mezun olan kişilere en çok e-devlet için ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü artık çoğu suç internet üzerinden işlenmekte. Çeşitli suç örgütlerinin internet üzerinden kullandıkları iletişim ağları bilişim mühendisleri tarafından saptanarak kanıt toplama işlemleri yapılmaktadır.

Devletin tüm kurumları ve özel şirketler bilişim mühendislerine ihtiyaç duymaktadırlar. İnternetin hayatımızda gittikçe artan yeriyle de bu bölüme olan ilgi gittikçe çoğalmaktadır.

Adli Bilişim Mühendislerinin çalışma alanları şu şekilde sıralanmaktadır;

 1.  Özel Sektör
 2.  Emniyet Genel Müdürlükleri
 3.  Adli Bilimler Enstitüleri
 4.  Jandarma Genel Komutanlıkları
 5.  Bakanlıklar
 6.  Adli Tıp Kurumları
 7.  Üniversitelere

Adli Bilişim Uzmanlığı bölümü ülkemizde sadece Elazığ Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Bölümün sadece bir üniversitede olması okuyanları için oldukça avantajlı bir durumdur. Çünkü bu bölümden mezun olan herkes aynı dersleri görmüş ve daha kolay bir şekilde iş bulma imkanına sahiptir.

Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Devlette çalışanların aldıkları maaşlar gruplara ayrılmaktadır. Örneğin bir öğretmenin ne öğretmeni olduğunun bir önemi yoktur yani branşına bakmadan maaşları bellidir. Kamuda çalışan mühendis maaşları şöyledir;

 •  Yeni başlayan mühendis maaşı: 6500-6750 arasıdır.
 •  5 yıllık mühendis maaşı: 6600-6800 arasıdır.
 •  10 yıllık mühendis maaşı: 6750-7000 arasıdır.
 •  15 yıllık mühendis maaşı: 6900-7100 arasıdır.
 •  20 yıllık mühendis maaşı: 7050-7250 arasıdır.

 

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz