Yerli Otomobil TOGG İçin ÖTV Düzenlemesi

Yerli Otomobil TOGG Icin OTV Duzenlemesi
Yerli Otomobil TOGG İçin ÖTV Düzenlemesi

Türkiye’nin 2023’ün ilk çeyreğinde lansmanını yapacağı yerli otomobil TOGG’un hazırlıkları yoğun bir şekilde devam ediyor. Bir yandan yerli otomobilin üretimi için gerekli çalışmalar devam ederken, diğer yandan yerli otomobilin çıktığı zaman piyasada avantajlı bir yer edinmesi için bazı yasal düzenlemeler yapılıyor.

Ekonomi alanında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen torba yasaya TOGG’a özel bir madde eklendi. Bu teklif ile TOGG’a ÖTV avantajı sağlanması hedefleniyor. AK Parti milletvekillerinin verdiği teklifle elektrikli araç üretimini desteklemek için ÖTV düzenlemesi yapılıyor.

Yerli otomobil TOGG için ÖTV düzenlemesi

Togg için getirilen vergi düzenlemesi ile birlikte, motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve Özel Tüketim Vergisi matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için yeni vergi oranı yüzde 10, diğerleri için yüzde 40 olacak. Bu, Togg’un arkadan itişli (160 kW) modelini direkt olarak içine alıyor.

İkinci olarak ise motor gücü 160 kW’ geçenler için, Özel Tüketim Vergisi matrahı 750 bin TL’yi aşmıyor ise yüzde 50, diğerleri için ise yüzde 60’lık bir ÖTV uygulanacak. Bu da Togg’un 2 motorlu (4 çeker – 320 kW) versiyonunu kapsıyor.

Koç Holding, Koreli ve Ford Türkiye’de pil üretim tesisi kurma planlarını yazıya döktü. Üstelik 2 milyar dolar da yatırım yapıldı.

Kabaca bir hesap yapacak olursak, TOGG’un 160 kW motor gücüne sahip versiyonunun fiyatı vergisiz olarak 700 bin TL ve altında ise yüzde 10 ÖTV, ardından yüzde 18 KDV uygulandıktan sonra 908 bin TL’ye satışa çıkabilecek.

Mevcut ÖTV matrah oranları ise şu şekilde:

85 kW’ı aşmayan elektrikli araçlar: Yüzde 10
85 kW- 120 kW arası elektrikli araçlar: Yüzde 25
120 kW üzeri elektrikli araçlar: Yüzde 60

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz