Elektrikli Araçlar Enerjisini Artık Şebekeye Aktarıyor

Elektrikli Araclar Enerjisini Artik Sebekeye Aktariyor
Elektrikli Araçlar Enerjisini Artık Şebekeye Aktarıyor

V2G (Vehicle to Grid) veya V2X (Vehicle to Everything) teknolojisi, gün geçtikçe yaşam alanlarımıza girmeye ve bir iş modeli olmaya başladı. Özellikle batarya kapasiteleri otomobillere göre daha yüksek olan elektrikli otobüs, elektrikli kamyon gibi araçların, sahip oldukları enerjiyi şebekeye geri iletmeleri mümkün oluyor. ABD San Diego’daki bazı okullarda kullanılan elektrikli otobüslerde, bu teknolojiyi değerlendiriyor.

San Diego Gas & Electric (SDG&E), Cajon Valley Union Okul Bölgesi 8 adet elektrikli okul otobüsü ile araçtan-şebekeye elektrik iletimini denemeye başladı. Test sürecinin asıl amacı, gün içerisinde elektriğin yüksek talep zamanlarında ve elektrik arzının bununla başa çıkmakta zorlanabileceği durumlarda, şebekeyi stabilize etmeye ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olmak. Ardından gün sonu veya talebin düştüğü saatlerde, elektrikli okul otobüslerini şarj etmek, yöntem olarak geliştiriliyor.

Pilot proje 5 yıl sürecek. Proje için “SDG&E, Cajon Valley Union otobüs sahasına altı adet 60kW gücünde çift yönlü DC hızlı şarj cihazı kurdu.

Aslında burada kritik öneme sahip olan durum, son kullanıcı veya okul otobüsleri için de benzeri şekilde, araçlarımızın günlük programı içerisinde yaklaşık %95 oranıyla park halinde duruyor olmasıdır. Bu araçlar büyük ölçekli batarya ile doldurulduğunda, bu durum aslında muazzam bir enerji depolama fırsatı sunuyor.

SDG&E konuyla ilgili olarak: “Elektrikli filolar, geniş ve yenilikçi bir enerji depolama kaynağını temsil ediyor ve müşterilerimize ve topluma yalnızca çevresel olarak değil, aynı zamanda finansal ve ekonomik olarak da fayda sağlama potansiyeline sahip.” diyor.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*