Galeriler Sıfır Araç Satamayacak! 6 Ay veya 6000 Km Sınırı Geldi

Galeriler Sifir Arac Satamayacak Ay veya Km Siniri Geldi
Galeriler Sıfır Araç Satamayacak! 6 Ay veya 6000 Km Sınırı Geldi

Ticaret Bakanlığı araç fiyatlarında fahiş artışların önüne geçmek için harekete geçti. Ticaret Bakanı Mehmet Muş yeni uygulamayı resmen duyururken 6 ay 6 bin kilometre detayına dikkat çekti. Muş, “İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak” dedi.

Otomotiv sektöründe fiyat artışlarının önüne geçilmesi için yeni yönetmelik Ticaret Bakan Mehmet Muş tarafından duyuruldu. Bakan Muş, Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, yeni düzenlemenin detaylarına lişkin bilgi verdi. Muş, şirketlerin, galerilerin ve rentacar’ların aldıkları sıfır aracın hemen satımına kısıtlama getireceklerini açıkladı.

Muş, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manüpile gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” dedi.

İlgili Reklamlar

1 Comment

  1. Bu uygulama motoisklet ler içinde geçerli olur umarım.

Yorumunuz