TürkTraktör 2022’nin İlk 6 Ayında İhracatta Rekor Kırdı

TurkTraktor nin Ilk Ayinda Ihracatta Rekor Kirdi
TürkTraktör 2022’nin İlk 6 Ayında İhracatta Rekor Kırdı

Türkiye otomotiv sektörünün ilk üretici kuruluşu ve tarım mekanizasyonun lider markası TürkTraktör, 2022 yılının ilk 6 aylık dönemini kapsayan yarı yıl finansal sonuçlarını açıkladı.

Şirket, 8 bin 254 ihracat adediyle ilk 6 aylık dönemlerde tüm zamanların rekorunu kırdı.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, yılın ilk yarısında ihracat adetlerine dikkati çekerek bu alanda rekor kırdıklarını söyledi.

Özüner, TürkTraktör’ün 15 yıldır kesintisiz bir şekilde Türkiye traktör pazarındaki liderliğini sürdürdüğüne işaret ederek, ”Bu başarımızı ihracat alanında yakaladığımız rakamlarla da desteklemeye devam ediyoruz. 2021 yılında elde ettiğimiz ihracat başarısı, bu yıl içerisinde Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği tarafından şirketimize verilen ödüllerle takdir edilmişti. İlk 6 aylık dönemler baz alındığında bu yıl bir rekora imza attığımızı görüyoruz ve yıl sonuna emin adımlarla ilerliyoruz. Bu başarı vesilesiyle, tüm TürkTraktör ailesine özverili ve motivasyonlu çalışmaları için teşekkür ediyorum. 68 yıldır olduğu gibi hem Türk hem de dünya çiftçilerinin her ihtiyaçlarında yanında olup, ülkemize değer yaratmak adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

TürkTraktör, 2022 yılının yarı yıl finansal sonuçlarına göre, 22 bin 155 traktör üretimi gerçekleştirdi. Şirket yurt içi pazarına 13 bin 474 traktör satışı yaparken, ihracatta ise 8 bin 254 adede ulaştı. Öte yandan mayıs sonu TÜİK verilerine göre TürkTraktör’ün New Holland markası pazardaki liderliğini sürdürürken, premium markası CASE IH ise pazarda üçüncü olarak yerini aldı.

Yarı yıl finansal sonuçlarına göre, ihracatta yüzde 9 artış yakalayan TürkTraktör, 6 aylık rakamlar baz alındığında yeni bir rekora imza attı.

TürkTraktör, yılın ilk 6 ayını 959 milyon TL net karla tamamlarken, aynı dönemdeki faaliyet kar marjı ve FAVÖK marjı ise sırasıyla yüzde 13,7 ve yüzde 14,7 oldu.

Şirketin toplam cirosu ise 8 milyar 881 milyon TL seviyesine yükseldi.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz