Schaeffler E-Mobilite Geliştirme ve Üretim Kampüsünü Genişletiyor

Schaeffler E Mobilite Gelistirme ve Uretim Kampusunu Genisletiyor
Schaeffler E-Mobilite Geliştirme ve Üretim Kampüsünü Genişletiyor

Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçilerinden Schaeffler, 50 milyon euroluk yeni yatırımla elektromobilite stratejisini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Almanya’da yer alacak yeni tesis, çevre dostu ve sürdürülebilir bir tasarıma sahip olacak. Ultra verimlilik kriterlerini karşılayan elektrikli motor tesisi, büyük projeler için son teknoloji çalışma ortamı sunacak.

Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçilerinden Schaeffler, yeni bir bina kompleksiyle Almanya’nın Bühl şehrindeki elektromobilite geliştirme ve üretim kampüsünü genişletiyor. Yaklaşık 8.000 metrekarelik bir alanı kaplayacak olan tesis, Schaeffler’in Otomotiv Teknolojileri ana merkezinde elektrikli mobilite için yeni bir mükemmellik merkezi olacak. Proje yaklaşık 50 milyon euroluk bir yatırımla hayata geçiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Schaeffler AG Otomotiv Teknolojileri Bölümü CEO’su Matthias Zink, “Elektromobilite alanındaki faaliyetlerimizi önemli ölçüde artırıyor ve büyük projeler üstleniyoruz. Bu alandaki yeniliklerimiz için yepyeni ve son teknoloji çalışma alanları yaratıyoruz.” dedi. Schaeffler’in 2021 yılında elektrikli aktarma organı çözümlerinin satışlarından elde ettiği gelir 1 milyar euroyu geçti. Schaeffler aynı zamanda otomotiv ve endüstri sektörlerinin tedarikçisi olarak dünya çapında toplam 3,2 milyar euroluk yatırımla yeni elektromobilite projelerini hayata geçirdi. Devamında ise toplam değeri 3,2 milyar euroya ulaşan yeni siparişler alarak 2022 hedeflerine yılın ilk yarısında ulaşmış oldu.

Projelerin büyük bir kısmı, genişletilmiş elektromobilite kampüsünden geçecek. Schaeffler’in 2025 Yol Haritası stratejik programı kapsamında yapılan yeni tesis, şirketin e-mobilite imkanlarının artırılması açısından önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Eylül 2022’de başlanılan inşaatın 2024 yılının sonbahar aylarında tamamlanması planlanıyor. Bühl Belediye Başkanı Hubert Schnurr ise konuyla ilgili şöyle konuştu; “Geliştirme merkezinin inşası, işletmenin niteliği ve özellikle de bölgedeki iş gücünün geleceği açısından Bühl için önemli bir gelişme.” Hubert Schnurr, 2018 yılında Bühl’deki Schaeffler Otomotiv bölümünün global genel merkezinin duyurusunun ardından geliştirme merkezinin inşasıyla birlikte şirketin hem Bühl’deki konumunu güçlendireceğini hem de “geleceğin mobilitesindeki” yerini alacağını öngörüyor.

Yüksek sürdürülebilirlik performansı sunan ultra modern çalışma alanları

Almanya’nın Bühl şehrindeki Bussmatten sanayi bölgesinde yer alacak olan yeni kompleks, bir köprüyle birbirine bağlanacağı iki binadan oluşacak. Toplamda 15.000 metrekarelik bir alanı kaplayacak olan tesis, yaklaşık 400 çalışan ile üstlenilen projeleri iş birliği içerisinde yürütmesine ve elektrikli aktarma organları için yeni sistemler geliştirilmesine olanak tanıyacak. Schaeffler E-Mobilite Bölüm Müdürü Dr. Jochen Schröder, “Schaeffler ileride entegre mekanik, elektronik ve yazılım sistemlerinde daha fazla proje üstlenmek istiyor. Ortaya çıkabilecek karmaşıklıkları en iyi şekilde yönetmek amacıyla güçlü proje ekipleri ve geleceğe yönelik bir çalışma ortamı oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu. Tesiste farklı disiplinlerdeki ekipler için çalışma alanları, kapsamlı iş birliği ve networking bölgeleri, laboratuvarlar ve atölyeler yer alacak. Konferans merkezi yapılması da planlar arasında. Yeni kompleks, Schaeffler’in Bussmatten parkında elektromobilite için bileşen ve sistemler geliştirdiği üç binasına ek olarak yapılacak. Bağlantıyı sağlayacak köprü de sahada bulunan farklı ekipler arasındaki iletişimi ve diyaloğu güçlendirecek. Schaeffler’in E-Mobilite Bölümünün genel merkezi, Bussmatten’de yer alıyor.

Çevre koşulları ve sürdürülebilirlik, sürecin en başından itibaren önemli bir rol oynayacak. Kompleks, enerjisinin büyük bir kısmını çatı ve cephe üzeri güneş panellerinden alacak. Sürdürülebilir soğutma ve ısı üretimi ısı pompaları tarafından sağlanırken, sahada bulunacak toplama deposu da sulama ve sıhhi tesisat gibi çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere yağmur suyunu toplayacak. Yeni kompleks, DGNB’nin (Alman Sürdürülebilir Binalar Konseyi) Altın Standardına uygun olarak inşa edilecek.

Ultra verimli elektrikli motor üretimi

Schaeffler şu anda şanzıman bileşenlerinin üretiminin yapıldığı Bussmatten bölgesindeki binalardan birinde UltraELab elektrikli motorları için ultra modern bir tesis inşa ediyor. Bu amiral gemisi global tesis, Baden-Württemberg eyaleti tarafından Schaeffler ve diğer şirketlerle birlikte geliştirilen “ultra verimli fabrika” konseptinin ilkelerine uygun olarak inşa ediliyor. Jochen Schröder, “UltraELab ile verimlilikte ve üretkenlikte çıtayı yükseltmeyi ve sürdürülebilirliğe anlamlı bir katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” dedi. Bu hedeflerin büyük bir kısmına, her aktarma organının kalbi olan elektrikli motorların çevik ve esnek üretimiyle ulaşılacak. Şirket, motorların üretiminde sabit üretim hatları yerine yeniden düzenlenebilen ve ölçeklendirilebilen esnek dijital teknoloji modüllerini kullanacak. Standartlaştırılmış arayüzler ve son teknoloji BT entegrasyonu sayesinde modüllerin kurulumu ve yapılandırılması, geleneksel sistemlere kıyasla çok daha basit ve hızlı olacak. Bu yenilikçi üretim konsepti, Alman Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’nın (BMWK) finansman desteği ve 17 farklı konsorsiyum ortağıyla birlikte Schaeffler tarafından yönetilen AgiloDrive2 projesi kapsamında geliştiriliyor. Schröder, “Amacımız, yenilikçi elektrikli motorların esnek ve verimli üretimini sağlamak.” diye ekledi. Uzmanların çevik üretim tesisini test edebileceği bir pilot tesis şimdiden oluşturulmuş durumda. Bu tesis, dijital ikiziyle birlikte endüstriyel ölçekli üretim tesisi için bir yol haritası niteliğinde olacak. Schröder, “Elektrikli motor geliştirme ve üretim faaliyetlerini tek bir yerde entegre ederek, sürekli ürün iyileştirmeye yönelik önemli sinerjilerden faydalanıyoruz.” şeklinde sözlerini noktaladı.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz