ASELSAN ile KARSAN Arasında Elektrikli Minibüs Sözleşmesi İmzalandı

ASELSAN ile KARSAN Arasinda Elektrikli Minibus Sozlesmesi Imzalandi
ASELSAN ile KARSAN Arasında Elektrikli Minibüs Sözleşmesi İmzalandı

Kamu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan bildiriye göre KARSAN A.Ş. ile ASELSAN A.Ş. arasında sözleşme imzalandı. imzalanan anlaşmada ASELSAN tarafından geliştirilen elektrikli çekiş sistemi bileşenleri kullanılarak e-JEST elektrikli minibüsler için tahrik sisteminin üretimi yapılacak. Ayrıca elektrikli minibüsler ASELSAN’a satılacak. KAP’ın yayınladığı iş ilişkisi bildirimine göre imzalanan sözleşmenin tutarı 12 milyon 599 bin EURO olarak açıklandı. Sözleşmenin son araç teslimatı ise 20 ay olarak belirlendi.

ASELSAN; askeri/sivil kara ve deniz araçları için elektrikli araç sistem çözümleri geliştirmektedir. Sistem çözümleri her türden platforma uyarlanabilecek esnek mimari yapısı ile tasarlandı. Başta elektrikli çekiş sistemi olmak üzere farklı tipteki araçlar için gerekli diğer elektronik birimler de ürün portföyünde bulunmaktadır​.

KARSAN’ın Elektrikli Minibüsü: e-JEST

Elektrikli BMW motorlarına sahip olan e-JEST; düşük emisyonu ile dar sokaklarda kolaylıkla manevra yapabilmektedir. AC ve DC olarak iki farklı tipte şarj olabilen e-Jest gece 8 saat, gündüzleri ise hızlı şarj ile 55 dakikada bataryasının tamamını şarj etmekte.

KARSAN’ın geliştirdiği elektrikli araçlar Avrupa’dan yoğun ilgi görmekte. BMW i teknolojisiyle birlikte 210 km’ye kadar menzile ulaşabilen KARSAN; başta Fransa ve Yunanistan olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerinden 18 adet sipariş aldı. Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “Şu anda Fransa, Romanya, Portekiz, Slovakya ve Yunanistan gibi ülkelerden 18 adet sipariş aldık. İlk teslimatlarımızı ise Ocak sonunda yapmaya başladık. 2019 yılı boyunca Jest Electric’te önemli rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerinde bulundu.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz