Çin’de Elektrikli Araç Şarj Ünite Sayısı Yüzde 107 Artış Gösterdi

Cinde Elektrikli Arac Sarj Unite Sayisi Yuzde Artis Gosterdi
Çin’de Elektrikli Araç Şarj Ünite Sayısı Yüzde 107 Artış Gösterdi

Elektrikli araç satışı hızla artan Çin’de şarj istasyonlarına olan ihtiyaç ve yatırımlar da artıyor. Rakamlar, elektrikli otomobiller için kurulan şarj kolonlarının sayısının bu yıl sürekli büyüyen talebi karşılamak için çok hızlı bir tempoda arttığını gösteriyor.

Kasım sonu itibarıyla çıkarılan bilançoya göre, ülkede şu anda 4,95 milyon şarj noktası bulunuyor. Çin’in Elektrikli Araçlar Şarj Altyapısını Teşvik Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, bu artış hızı yıllık bazda yüzde 107,5 kadar. Birliğin verilerine göre, bu yılın ocak-kasım aylarında, mevcut şarj kolonlarına 2,33 milyon yenisi katılmış bulunuyor.

Kamuya açık yeni şarj istasyonlarının sayısı geçen yılki mevcudun iki katına çıkmış oldu; özel yeni şarj kolonlarının sayısı ise yılın ilk on ayı içinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla dört katından fazlasına çıktı. Şarj tesislerinin sayısında saptanan büyüme hızı, genellikle ülkedeki yeni enerjili araç sektörünün gelişme hızını izliyor. Nitekim ocak-kasım döneminde yeni enerjili araç satışları Çin’de 6,07 milyon birime varmış bulunuyor. Bu sayı, aynı dönem içinde kurulmuş bulunan yeni şarj tesislerinin 2,6 katı kadar.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz