Shanghai Çıkışlı Tesla Teslimatı, Kasım’da 100 Bin Rekorunu Kırdı

Shanghai Cikisli Tesla Teslimati Kasimda Bin Rekorunu Kirdi
Shanghai Çıkışlı Tesla Teslimatı, Kasım’da 100 Bin Rekorunu Kırdı

Amerikalı otomobil üreticisi firma olan Tesla’nın Shanghai’deki fabrikasının, kasım ayında 100 bin 291 aracın teslimatını gerçekleştirerek yeni bir aylık rekora imza attığını açıkladı. Shanghai tesisi, bu yılın ilk on bir ayı içinde toplam 650 bin araç teslim etmiş oldu.

Çin Özel Binek Arabası Birliği Genel Sekreteri Cui Dongshu, fabrikanın ocak-kasım döneminde bir önceki yılın 484 bin 130 olan satış toplamının üstüne çıktığını belirterek bu yıl 750 binlik yıllık toplama ulaşabileceğini söyledi.

Öte yandan Tesla’nın Shanghai Giga-tesisinin endüstri zincirinin yerellik oranının artık yüzde 95’i aşmış olması, Tesla’nın Başkan Yardımcısı Tao Lin’e göre, Çin’in yeni enerjili araç endüstrisinin, birinci sınıf bir küresel entegre yapısallık geliştirmesine ve sağlam bir tüketim potansiyeli oluşturmasına katkı yapıyor.

Temiz enerjili araç satışlarının yılın 11 ayında 5,7 milyon birimi geçtiğini göz önüne alan Cui, 2022 yılının bütünü için ise bu türden araçların üretim ve satışlarının 6,5 milyonu aşacağını tahmin ediyor.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz