Araç Satarken Gerekli Evraklar Nelerdir? Sigorta ve Ekspertiz Raporu Zorunlu mu?

Arac Satarken Gerekli Evraklar Nelerdir Sigorta ve Ekspertiz Raporu Zorunlu mu
Araç Satarken Gerekli Evraklar Nelerdir Sigorta ve Ekspertiz Raporu Zorunlu mu

Ulaşım, insan hayatında önemli bir yer kaplıyor. Ulaşım için birçok toplu taşıma alternatifi bulunsa da dilediğiniz zaman dilediğiniz yere rahatlıkla gidebilme özgürlüğü sağlaması açısından arabalar toplu taşıma araçlarından ziyade öncelikli tercih ediliyor. Hal bu olunca birçok kişi için de araç alım – satımı öncelikli konular arasında yer alıyor. Araç Satarken Açıklamaya Ne Yazılır? Araç Satarken HGS Ne Olacak? Araç Satarken Muayene Şart mı?

Araç Satarken Açıklamaya Ne Yazılır?

Aracınızı, alıcı ile kolaylıkla buluşabileceğiniz online platformlar üzerinden satışa çıkarmak niyetindeyseniz öncelikle alıcının araç hakkında öğrenmek isteyeceği tüm bilgileri net, anlaşılır ve doğru bir şekilde aktarmanız çok önemlidir. Bu sayede dopru alıcılar sizinle iletişime geçecek ve satış süreci çok daha sistematik bir şekilde ilerleyecektir.

Aracınız hakkında açıklama yazarken başlıkta aracın markası, modeli ve aracınızı en iyi şekilde tanımlayan, öne çıkan özelliğini kısa bir şekilde yazabilirsiniz. Bu tanımlamanın net olması alıcının size güven duyması ve ilanınızı detaylı bir şekilde incelemesi için ilk adımı oluşturacaktır.

Açıklama kısmında ise aracınız hakkında tüm detayları vermeye özen göstermelisiniz. Aracınızın avantajlarını açıklarken dezavantajlarını göz ardı etmemeniz de oldukça önemlidir. Aracınızın markası, modeli, kaç kilometrede olduğu, kasa tipi, kazası olup olmadığı, fiyat bilgisi vb. bilgilerin açıklamada yer alması size doğru alıcıların ulaşmasını sağlayacaktır. Gerekli açıklamaları yapmamanız durumunda birçok soru aldığınız telefon görüşmesi yapmak ve her potansiyel alıcıya tek tek açıklama yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu hem sizin için vakit kaybı olur hem de alıcının güvenini zedeleyebilir.

Araç Satarken Gerekli Evraklar Nelerdir?

Aracınızı satmayı ya da bir araç almayı planlıyorsanız öncelikle notere gitmeniz gerekir. Ancak notere gitmeden önce aracınızın muayenesini kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü muayenesi yapılmamış aracın satışı yapılamaz. Ayrıca aracınızın üzerine kayıtlı vergi borcu ya da trafik cezası varsa bunlar da aracın satılması esnasında sorun yaratacaktır. Son olarak notere giderken notere verilmesi gereken ücreti de yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Notere gitmek için gerekli şartları yerine getirdiyseniz, sıra araç alım – satımı esnasında ihtiyaç duyacağınız belgelerde. Bunlar;

  • Alım ve satım işlemlerini alıcı ve satıcı dışında farklı birisi / birileri gerçekleştirecekse vekaletname
  • Tescil ve trafik belgeleri
  • Aracın motor ve şasi numaralarının orijinal olduğunun Karayolları Muayene İstasyonları tarafından tespit edildiğine dair belge
  • Söz konusu araçta haciz, çalıntı, borç vb. sorunların olmadığına dair aracın kayıtlı olduğu vergi dairesinden alınmış belge
  • Ruhsat sahibinin yetkisinin kontrol edilmesi
  • Alıcı ve satıcının vergi numaraları
  • Araç plakası

Araç Satarken HGS Ne Olacak?

Aracın satışı sırasında HGS’yi devretmek mümkün değildir. HGS’nin iptal edilmesi gerekir. Aksi durumda aracın yeni sahibinin HGS etiketiyle kaçak geçiş yapması vb. sorunlar yaşandığında HGS sizin üzerinizde kayıtlı olacağından ceza işlemlerine de siz maruz kalırsınız.

Araç Satarken MTV’yi Kim Öder?

Araç satışı yaparken MTV satıcı tarafından ödenmek zorundadır. Vergi döneminin bir gün dahi dışında olsanız ikinci yarıyıl vergisini de satıcı olarak sizin ödemeniz gerekir. MTV ödenmediği takdirde noterde araç satışı yapılması mümkün değildir.

Araç Satarken Muayene Şart mı?

Muayenesiz aracın trafiğe çıkması cezai işleme tabidir ve muayene kanunda belirtildiği şekilde tüm araçlar için şarttır. Muayene esnasında aracın trafik için gerekli şartları taşıyıp taşımadığı detaylı şekilde kontrol edilir ve aracın trafikte sorun yaratabilecek aksaklıkları varsa gerekli tamir işlemlerinin yapılması sağlanır. Trafikte kazaların ve aksaklıkların önlenmesi için muayene oldukça önemlidir. Bu sebeple muayenesi olmayan bir aracın satışının yapılması mümkün değildir.

Araç Satarken Sigorta Şart mı?

Trafiğe aktif olarak çıkan araçların zorunlu trafik sigortası olması gerekir. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar kazaya karışma ya da kontrol durumunda cezai işleme tabi tutulur.

Zorunlu trafik sigortası bir gereklilik olsa da araç satışı için gerekli şartlar arasında yer almaz. Noterde satış işlemi yaparken aracın sigortasının oluğ olmadığını kontrolü yapılmaz ve araç sigortasının olmaması satışa engel teşkil etmez.

Araç Satarken Ekspertiz Raporu Zorunlu mu?

İkinci el araç satımında alıcıların mağduriyetler yaşaması ve araçlarda beklenmeyen sorunlar çıkması kanunda birtakım değişikleri de zorunlu hale getirdi. Hasarlı ve sorunlu araçların kusurlarının alıcı tarafından bilinmeden araç satışının yapılmasının önüne geçmek amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yönetmelikte yapılan değişik sonucunda ekspertiz raporu zorunlu hale getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında, otoekspertiz raporunun bir kopyasının notere ibraz edilmesi gerekiyor.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz