Eczacı Kalfası Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Eczacı Kalfası Maaşları 2023

Eczaci Kalfasi Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Eczaci Kalfasi Maaslari
Eczacı Kalfası Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Eczacı Kalfası Maaşları 2023

Eczacı kalfası, eczacıya yardımcı olmak için eczanede çalışan kişilerin dahil olduğu meslek grubudur. Eczane teknisyeni olarak tanımlanmış bu meslek grubu, eczacı kalfası olarak da bilinir. Eczanelerde reçetelerin hazırlanması, sistem girişlerinin yapılması ve reçetelerin faturalandırılması gibi işler yapılmaktadır. Eczane kalfası nedir sorusunun en temel yanıtı, tüm bu işleri yapan kişi olarak yanıtlanabilir. Eczacı kalfası bu işleri eczacı gözetiminde yapmaktadır, asıl sorumlu eczacıdır. Tüm belirtilen bu ve benzer işlemleri yapabilmek için gerekli eğitimlerle birlikte diploma ve sertifika almış kişiler eczane kalfası kimdir tanımını tam olarak karşılar. Bu meslek grubundaki kişiler bir eczacı gibi eczane açma yetkisine sahip değildir. Tüm detayları ile eczane kalfası kime denir sorusuna yanıt verebilmek için eczacı kalfasının görev ve sorumluluklarını incelemek gerekir.

Eczacı Kalfası Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Eczacı kalfası; ilaçların temini, hastalara sunulması ve saklanmasında görevlidir. Ayrıca yine eczanede bulunan kozmetik ve tıbbi olmayan birtakım ürünlerden de sorumludur. Bu ürünlerin stok kontrollerini yaparak gerekli kayıtların tutulması görevlerini yerine getirir. Eczane kalfası diğer görev ve sorumlulukları detaylı olarak şu şekilde sıralanabilir;

  • Eczane veya laboratuvarlarında bulunan cihazların bakımını yapmak ve sorunsuz çalışmasını sağlamak,
  • Eczanede bulunan tüm ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol etmek,
  • İlaç ve diğer tüm ürünlerin uygun koşullarda depolanmasını sağlamak,
  • Depoların ısı ve nem durumunun takip edilmesi ile depo kayıtlarını tutmak,
  • Ürünlerin raflara uygun şekilde dizerek, düzen ve temizliği sağlanmak,
  • Reçeteli ilaç kayıtlarını provizyon sistemine girmek,
  • Eczaneye gelen müşteriyi güler yüzle karşılamak ve ilaç hakkında bilgilendirmek,
  • Eczanenin hem mali hem de idari süreçleri kapsamında verilen görevleri yerine getirmek,
  • Aynı zamanda eczanedeki tüm süreçlerin takibini yapmak.

Eczacı Kalfası Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Eczane kalfası nasıl olunur sorusuna üç farklı şekilde cevap verilebilir. Yani eczane kalfası olabilmek için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bunlar; Eczacı Hizmetleri Meslek Yüksekokulu mezunu olmak, eczane kalfalığı için açılan kurslara katılmak veya eczanede usta çırak ilişkisi ile işi öğrenmektir. Belirtilen bu üç yöntemden bir tanesini seçerek eczane kalfası olabilirsiniz. Ek olarak kişiler eczane kalfası olmak için hangi okulu okumak gerekli sorusunun yanıtını araştırmaktadır. Öncelikle üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren bölümünde okumak ve başarıyla mezun olmak gerekir. Ülkemizde bünyesinde bu bölümün bulunduğu üniversiteler mevcuttur. Bunlardan bazıları; Ankara Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi’dir. Bu bölümlerde anatomi, temel biyokimya, temel kimya, biyoloji, ilaç şekilleri ve tıbbi malzeme, meslekte etik ve ilk yardım gibi dersler verilir. Eczane kalfası eğitim yöntemlerinden bir diğeri ise bu kapsamda açılan kurslara katılarak eczane teknisyeni sertifikasına sahip olmaktır. Eczane kalfası eğitim seçeneklerinden sonuncusu ise usta çırak ilişkisidir. Genellikle bu yöntem genç yaşta eczanede çalışma ile başlar. Eczacı tarafından eczacı kalfasına teorik ve uygulamalı eğitim verilir.

Eczacı Kalfası Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Eczacı kalfası olmak için öncelikle bahsedilen yöntemlerden birini seçerek bu alanda eğitim almış olmalısınız. Eğer üniversite eğitimi alarak eczacı kalfası olmak istiyorsanız aranan ilk şart, Eczacı Hizmetleri bölümünden mezun olduğunuza dair diplomadır. Üniversite eğitimi yerine kurslara katılmanız durumunda ise T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Eczacıları Birliği ve T.C. Sağlık Bakanlığı ile birlikte hazırlanan eğitim protokolüne uygun eğitimi tamamlamak ve sertifika almak şarttır. Eczane kalfası olmak için gerekli evraklar, ilgili kurumlar tarafından belirlenir. Bunlara ek olarak mutlaka usta çırak ilişkisi ile belirli bir süre tecrübe kazanmanız gerekir. Tüm bu temel şartları yerine getirdikten sonra, eczane içerisinde yapılması gereken tüm işlere zamanla hakim olmak ve gerekli çalışmaları eksiksiz yapmak gerekir. Ayrıca iyi bir eczacı kalfası olmak için titiz, düzenli, sorumluluk sahibi ve güler yüzlü olmak çok önemlidir. Nöbete kalındığı günlerde de uykusuzluğa dayanıklı olmak ve çalışma temposuna uyum sağlayabilmek oldukça önemlidir.

Eczacı Kalfası Maaşları 2023

Eczacı Kalfası poziyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar en düşük 10.130 TL, ortalama 12.660 TL, en yüksek 27.690 TL.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*