Faroe Adaları, elektrikli otobüs Iveco E-Way ile ulaşımda sıfır emisyona start verildi

ivecoe way

IVECO BUS, HZ Bussa’a iki adet E-WAY şehir içi otobüsü teslimatı gerçekleştirdi. Araçlar Danimarka Krallığı’nın bir parçası ve özerk bir devlet olan Faroe Adaları için alındı. Araçlar Faroe’nin Başkenti Tórshavn Belediyesi’nin ulaşım güzergahlarında kullanılacak. Adalardaki ilk iki elektrikli otobüs olan E-WAY’ler, diğer belediyeye ait araçlar gibi ada halkının ulaşımında ücretsiz hizmet verecek.

IVECO BUS, Tórshavn Belediyesi’nde halkın ulaşımını kolaylaştırmak için HZ Bussar’a iki adet 10.7 metre uzunluğunda E-WAY otobüs tedarik etti. Araçlar adalarda faaliyet gösterecek ilk iki tam elektrikli şehir otobüsü oldu. Otobüsler Aralık 2022’den bu yana hizmet veren 16 adet aracın yer aldığı CROSSWAY filosuna katılıyor.

Toplam 420 kWh’lik 10 batarya paketi ile güçlendirilen E-WAY, günlük çalışma koşullarında vereceği hizmeti başarıyla sağlayabilir. Böylelikle, farklı güzergahlara uyum sağlamak konusunda çok yönlü olan bu gece yüklemeli midibüsün sunduğu mükemmel sürüş kapasitesini ortaya koyacak.

E-WAY midibüsü, sadece 10,7 m uzunluk ve 2,33 m genişlikteki kompakt boyutları ile şehir merkezlerindeki dar sokaklara, erişilmesi zor olan yollara rahat bir şekilde giren bir araç olma özelliğini de taşıyor. Emisyon üretmeyen E-WAY otobüsleri sessiz çalışıyor, konforlu ulaşım
sağlıyor. Çevrenin korunmasına yardımcı olan E-WAY otobüsleri, yolcular, sürücüler ve vatandaşlar için daha iyi bir yaşam kalitesine katkıda bulunuyor.

Konuyla ilgili düşüncelerini dile getiren HZ Bussar Toplu Taşıma Müdürü John Fonsdal,"İki yeni E-WAY otobüsünü teslim aldık ve bu bizim için çok özel bir an. Çünkü bu araçlar adalardaki ilk elektrikli otobüsler. Dizelden sıfır emisyonlu elektrikli araçlara geçeceğimiz için oldukça heyecanlıyız” ifadelerini kullandı.

IVECO BUS Avrupa Otobüs Ticari Operasyonlar Başkanı Giorgio Zino da konuya ilişkin şunları söyledi: E-WAY midibüslerimizin Faroe Adaları’nda faaliyet gösteren ilk elektrikli otobüsler olarak seçilmesinden gurur duyuyoruz. Bu teslimat, VECO BUS, E-WAY Serisi’nin, görev ne olursa olsun ve nerede olursa olsun, güçlü ve yaygın servis ve hizmetiyle toplu taşıma operatörlerinin ihtiyaçlarını tam olarak karşıladığını bir kez daha göstermiştir.