Dünyaca Ünlü Pil Üreticisi Farasis, Yerli Otomobil İçin Türkiye’ye Yatırım Yapacak

Dünyaca Ünlü Pil Üreticisi Farasis, Yerli Otomobil İçin Türkiye'ye Yatırım Yapacak
Dünyaca Ünlü Pil Üreticisi Farasis, Yerli Otomobil İçin Türkiye'ye Yatırım Yapacak
Abone Ol  


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dünyaca ünlü pil üreticisi Farasis’in yerli otomobil için Türkiye’ye yatırım yapacağını söyleyerek, TOGG ile FARASİS’in 20 GWh’lik pil yatırımına yakın süreçte Gemlik’te başlanacağının müjdesini verdi.

2022 yılının sonunda seri üretime geçmesi planlanan yerli otomobilde çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. İstanbul Park’ta test edilen yerli otomobilin 4,8 saniyede 100 km hıza ulaştığı videonun paylaşılması da milyonların heyecanlanmasına neden olmuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise bugün yapmış olduğu açıklama ile heyecanını katlayarak, Dünyaca ünlü pil üreticisi FARASİS’in yerli otomobil için Türkiye’ye yatırım yapacağını söyledi.

85 milyonun ortak hayali olan Türkiye’nin Otomobili Projesinin emin adımlarla ilerlediğini belirten Varank, “bugüne kadar 2,5 milyar liralık yatırım tamamlandı, yıl sonunda bu tutar 3,5 Milyar Lirayı bulacak. Hedeflendiği şekilde ilk araç, 2022’nin sonunda seri üretim bandından inmiş olacak” dedi.

Bakan Varank, “TOGG başta olmak üzere, ülkemizde elektrikli araçların yaygınlaşmasını destekleyecek şarj altyapısı konusunda çalışmalarımız hızlandı. Teknik standartları yayımladık. İl il, ilçe ilçe şarj istasyonu ihtiyacını belirledik. Buna yönelik destek mekanizmalarını tasarladık” ifadelerini kullandı

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz