Marquez, MotoGP’ye herhangi bir ara vermeyecek

marquez

Honda MotoGP sürücüsü Marc Marquez, 2024 yılında MotoGP’den ayrılmayı ya da Fernando Alonso gibi başka bir kategoride yarışmayı düşünmediğini açıkladı.

Honda MotoGP sürücüsü Marc Marquez, 2024 yılında MotoGP’den ayrılmayı ya da Fernando Alonso gibi başka bir kategoride yarışmayı düşünmediğini açıkladı. Marquez, zorlu geçen 2023 sezonunun ardından geleceği hakkında spekülasyonlara son verdi ve Honda ile olan sözleşmesine sadık kalacağını söyledi.

Marquez, 2023 sezonunda Honda RC213V ile rekabet edemedi ve sadece bir kez podyuma çıkabildi. Sekiz kez dünya şampiyonu olan Marquez, şu anda sıralamada iki yarışa katılan eski takım arkadaşı Dani Pedrosa’nın bile gerisinde yer alıyor.

Marquez’in Honda’daki durumu, onun geleceği hakkında çeşitli dedikodulara neden oldu. Bazı kaynaklar, Marquez’in 2024 yılında Gresini Ducati’ye geçeceğini iddia etti. Ancak Marquez, bu iddiaları reddederek Honda ile olan sözleşmesinin 2024 yılına kadar devam ettiğini belirtti.

Marquez, Misano’da yapılan 2024 Honda prototipinin ilk testinden de memnun kalmadı. Marquez, motosikletin hâlâ geliştirilmesi gerektiğini ve istediği performans seviyesine ulaşmadığını söyledi.

Marquez, İspanya’da düzenlenen Estrella Galicia etkinliğinde yaptığı açıklamada, MotoGP’de ara vermeyi ya da başka bir yerde yarışmayı düşünmediğini söyledi.

Marquez, “Evde kalmak D planı olabilir ama bunu düşünmüyorum.”

“Kendimi motive olmuş, çok istekli ve üst seviyede hissediyorum. Fiziksel olarak kötü olduğum zamanlarda bunu düşünmüştüm ama şimdi sonuçlar gelmese bile kendimi iyi hissediyorum.” dedi.

Marquez ayrıca, çifte F1 şampiyonu Alonso’nun 2019-2020 yılları arasında McLaren’den ayrılıp 2021’de Alpine ile seriye dönmeden önce yaptığı gibi, yarıştaki diğer fırsatları takip etmek için bir yıl ara verme düşüncelerini de bir kenara itti.

Marquez, başka bir yerde yarışmak için MotoGP’ye ara vermesiyle ilgili olarak “Bunu ancak insanlık dışı bir yeteneğe sahip olan Fernando Alonso yapabilir.”

“Bir takım kritik bir durumda olduğunda, mümkün olsun ya da olmasın çözümler arar. A, B veya C planı ya da C, B, A planı vardır – bir düzen yoktur.” dedi.

Marquez, sezonun ilk bölümünde şampiyonluk için mücadele ediyormuş gibi zorlayarak “hata yaptığını” ve bunun da “birçok kaza ve sakatlığa” yol açtığını kabul etti.

Marquez, “Yedinci ya da sekizinci olduğum sürece sorun yok ama Montmelo’da olduğu gibi 15. olduğumda durum daha karmaşık bir hal alıyor.”

“Bir temel oluşturmaya başlamalısınız. Sezonun ilk bölümünde, sanki şampiyonluk için mücadele ediyormuşum gibi yaklaşma hatasını yaptım ve bu mümkün değildi.”

“Bu da birçok kaza ve sakatlıkla sonuçlandı.”

“Şu anda Honda ile başarılı olmaya çalışacağım. Bu ister bir yıl, ister iki yıl, ister üç yıl olsun.” dedi.