Mini Clubman’a duyulan ilgi azalıyor

mini

Mini Clubman, üretimden kalkmaya hazırlanıyor. BMW Grubu’nun yöneticisi olan Mini markasının başkanı Stefanie Wurst, 2024 yılında ABD pazarında satışa sunulacak olan Mini Clubman Final Edition modelinin, Clubman’ın son modeli olacağını açıkladı. Bu kararın arkasında yatan sebep ise, Clubman’a olan ilginin düşmesi.

Wurst, “Clubman’ın yerini dolduracak bir modelimiz olmayacak. Bu segment, Countryman ve Aceman modelleriyle başarılı bir şekilde doldurulmuş gibi görünüyor” dedi.

Mini Clubman Final Edition ile Veda Ediyor

Mini Clubman, ABD pazarında 2024 yılında satışa sunulacak olan Final Edition modeli ile veda edecek. Bu model, mevcut Clubman 4All modeline göre daha zengin bir donanım ve tasarım sunuyor. Final Edition modelinin başlangıç fiyatı ise 47.145 dolar olarak belirlendi.

Mini, Final Edition modeli için özel bir ön sipariş süreci başlattı. Şubat 2024’te ise Clubman için sipariş alımına son verecek.

Mini Clubman Neden Üretimden Kalkıyor?

Mini Clubman’ın üretimden kalkmasının nedeni, bu modelin satış rakamlarının düşük olması olarak gösteriliyor. Dünya genelinde baktığımızda, Countryman modeli, Clubman’ın iki katından fazla satılıyor. Ayrıca Aceman modeli de beş kapılı segmentte Clubman’dan daha çok tercih ediliyor.

Mini’nin üst düzey yöneticisi Wurst, Clubman’ın büyük otomobil konsepti olarak yerini yeni Countryman modeline bırakacağını söyledi. Wurst, kendisinin de bir Clubman kullandığını ve bu modeli sevdiğini belirtti.

Mini Clubman son nefesini veriyor. Bu model, Mini severler için önemli bir yere sahip olsa da, artık yerini daha yeni ve modern modellere bırakacak.

mini mini mini mini