Modern Otomobiller için Modern Motor Yağları

Modern Otomobiller için Modern Motor Yağları

Modern otomobillerin motorları sürekli geliştirilmektedir. Son yıllarda otomobil üreticileri, genellikle turboşarjlar ve doğrudan benzin enjeksiyonu kullanan yüksek verimli motorlar geliştirerek yakıt ekonomisini iyileştirmeye odaklandılar. Daha sıkı toleranslara ve daha yüksek çalışma sıcaklıklarına sahip olan bu motorlar için uygun yağlamayı sağlamak için yağlayıcı üreticileri gelişmiş motor yağları geliştirmiştir.

Bununla birlikte, modern ekonomik ve teknolojik olarak gelişmiş içten yanmalı motorlarda, düşük hızda erken ateşleme (LSPI)  sorunu ortaya çıkmaktadır.

Düşük hızlı ön ateşleme (LSPI), düşük hızlarda ve yüklerde sıkıştırma sırasında bir yakıt karışımının kendiliğinden tutuşma etkisidir. Bu fenomen sadece turboşarjlı motorlarda değil, aynı zamanda doğrudan enjeksiyonlu (GDI) motorlara sahip modern turboşarjlı motorlarda da doğaldır.

Yağın LSPI  oluşumu üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalar, motor yağı bileşiminin LSPI’nın etkinliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir.

General Motors, Dexos 1’i Dexos 1™™ Gen 2 olarak yeniden yapılandırarak LSPi’yi önlemek için bir çözüme öncülük etti.

2020 yılında API SP standardının güncellenmiş bir versiyonu yayınlanmış ve Uluslararası Yağlayıcı Standardizasyon ve Sertifikasyon Konseyi’nin yeni standartları olan ILSAC GF-6A ve ILSAC GF-6B yürürlüğe girmiştir.

Yeni yağ formülasyonu, deterjan katkı maddelerinin oranlarını değiştirdi ve çinko, fosfor ve molibden içeren katkı maddelerinin kullanımının optimum dengesini elde etmek için doğru baz yağ kombinasyonunu seçti.

API SP  ve  ILSAC GF-6A  yağlarının diğer olumlu özellikleri, zamanlama zincirindeki aşınmanın azalması, sürtünme kayıplarının azalması  ve yakıt tüketiminin azalmasıdır.

Hitatsu Asia Extra Serisi  Sentetik Motor Yağları –  API SP, ILSAC GF-6A, GM Dexos1 Gen2 spesifikasyonları ile tam uyumludur. Yüksek kaliteli sentetik baz yağlar ve gelişmiş çok işlevli katkı maddelerinden oluşan bir paket ile üretilmiştir.

Turboşarjlı direkt enjeksiyon, benzinli motorlarda bulunan bir fenomen olan düşük hızda erken ateşlemeyi (LSPI) önler. Partikül filtreleri de dahil olmak üzere egzoz gazı arıtma sistemleriyle uyumludur.

Hitatsu Asia Extra serisi  motor yağlarının  Toyota, Lexus, Mitsubishi, Mazda, Honda Hyundai, Kia  ve diğer Asya markalarının motorlarında ve  General Motors tarafından üretilen otomobillerde kullanılması tavsiye edilir.