Demiryolu Taşımacılığı Nedir?

Demiryolu taşımacılığı nedir ; Diğer taşımacılık hizmetlerine göre ulusal ya da uluslar arası alanda daha ekonomik ve daha güvenli olanaklar sunmaktadır.

Malın cinsine göre açık veya kapalı vagonlarla taşıma hizmeti sağlamakla birlikte;

Özellikle Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine güvenilir bir hizmet ağı sunmakta olup destinasyona göre 20′, 40′ NORMAL KONTEYNER VE 45′ HC KONTEYNERLER KULLANARAK TAŞIMALAR gerçekleştirmektedir. Şirketimiz; Yükünüze en uygun olan vagon tipiyle yüklerinizi güvenilir ve emniyetli şekilde zamanında ve en uygun koşullarda ulaştırmayı kendine ilke edinmiştir.

Bu alanda sunulan demiryolu hizmetleri

 • Blok Tren Organizasyonu
 • Tek veya Grup Vagon Organizasyonu
 • Demiryolu Konteyner Servisi
 • Proje Taşımacılığı
 • Kapıdan Kapıya Teslim
 • İklim şartlarından etkilenmeme
 • Transit yol izninden muaf olma
 • Fiyat avantajı

Demiryolu nedir?

Demir tekerlekli taşıtların üzerinde gitmesi için döşenmiş çelik raylara denir. Demiryolu taşıma işlerinde çok büyük kolaylıklar sağlayan bir düzendir. Demiryolu deyimi bugün üzerindeki taşıtlar, istasyon, köprü ve tünelleri ile bütün olarak tren işletmeleri anlamında kullanıl-]» maktadır. İlk demiryolları İngiltere’de yapılmıştır.t Maksat maden ocaklarında kömür taşımayı kolaylaştırmaktı. Önce 1776’da Sheffield’de yapıldı. Halk için ilk demiryolunun yapıldığı tarih ise 1801’dir.

Bu hat yine İngiltere’de Wandsworth ile Croydan ı arasında yapılmıştır. Bugünkü anlamıyla ilk demiryolunun kurulması ise 1813’ten | sonraya rastlar. O tarihte George Stevenson ile Darlington arasına döşenen demiryolunda ilk lokomotif işlemeye başladı. j Bundan sonra köprü yapımı, tünel açma j işlerinin gelişmesiyle demiryolculuk günden güne önem kazanmaya başladı. Öyle ki ilk demiryollarının yapılmasının üzerinden yüz yıl kadar bir süre sonra dünyadaki demiryollarının uzunluğu 1.256.000 km’yi bulmuştur. Bunun 420.0000 km.’si Avrupa’da, 170.000 km.’si Asya’da, 589.000 km.’si de Amerika’daydı.

Türkiye’de demiryolu

Türkiye’de demiryolu yapımına 1856da başlandı. Önce İzmir – Aydın hattı yapıldı ve 23 km.’lik kısım 1860’ta işletmeye açıldı. Bundan sonra bugün Romanya topraklarında kalmış olan Köstence – Cernevoda hattı, daha sonra İzmir – Kasaba (Turgutlu) hattı yapıldı. Hükümet tarafından yapılan ilk demiryolu Anadolu Bağdat hattıdır. Bu hattın 91 km.’lik kısmı 1871’de açıldı. Daha sonra demiryolları yapımı devam etti. Bugün yurdumuzda 7.895 km. uzunluğunda demiryolu vardır.

  İlk yorum yapan olun

  Yorumunuz