Samsun Hafif Raylı Sistem Hattı 47.2 Kilometreye Ulaşacak

Samsun Hafif Raylı Sistem Hattı 47.2 kilometreye ulaşacak : Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından iki yılda tamamlanan Samsun Hafif Raylı Sistem Projesi trafiğe soluk aldırdı. Shell Kavşağı önünden başlayan ve Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörlüğü önünde son bulan proje kapsamında güzergah boyunca toplam 21 istasyon yapıldı. Toplam uzunluğu 15 bin 700 metre olan projeyle ilk aşamada 25 araç ile günlük 90 bin yolcu taşıma kapasitesi öngörüldü. Belediye yetkilileri Hafif Raylı Sistem Hattı’nın 15.7 km. olduğunu, 2. etapta hattın Gar’dan Çarşamba Havalimanı’na 21 km. ve Ondokuzmayıs Üniversitesi’nden Taflan’a doğru 10.5 km. uzatılmasının planlandığını söyledi. Bu proje ile mevcut hattın toplamda 47.2 km. uzunluğuna ulaştırılarak yolcu taşımacılığı yapması öngörülüyor.

Samsun Hafif Raylı Sistem Projesi : Samsun Hafif Raylı Taşıma Sistemi projesi ana hat güzergâhı, Üniversite bölgesinden başlayıp Gar istasyonu bölgesinde sonlanmaktadır. Samsun Hafif Raylı Sistem Projesi (SHRS) ana hat uzunluğu 15.695 metre, depo alanı 1.900 metre ve atölye binası içi 404 metre uzunluğundadır. Hattın yaklaşık olarak 14 kilometresi kapalı, 1.5 kilometresi de açık hat olarak dizayn edilmiştir.

Samsun Hafif Raylı Sistem Hakkında

Ana hatta toplam 8 bölgede raylarda geçişi ve tramvayların yön değiştirmesini sağlayan 74 adet makas bulunmaktadır. Projede 2 tip ray kullanılmıştır. S49 mantar ray olarak da bilinen ray hattın 13.492 metresini, Rİ60 oluklu ray olarak bilinen ray hattın 2.203 metresini oluşturmaktadır.

SHRS projesinde toplam 21 adet yolcu istasyonu bulunmaktadır. Tüm istasyonlarda yaya geçişinin güvenli bir şekilde sağlanması için yaya hemzemin geçitleri mevcuttur.

Üniversite Denizevleri istasyonları arasında araç geçişleri için 8 adet hemzemin geçit bulunmaktadır.

Ana hatta proje kapsamında 3 adet viyadük bulunmaktadır. Pelitköy, Eğitim Fakültesi ve Gençlik Parkı viyadükleri SHRS ana hattında inşa edilmiş viyadükler olup, tramvayların geçişleri sırasında bu bölgelerde hat üst yapısı ekstra güvenlik önlemleriyle donatılmıştır.

Hattımızda toplam 5 adet yaya üst geçidi bulunmaktadır. Bu üst geçitler; Yeni Mahalle- Atakent, Ömürevleri Türk-iş, Türk-iş Mimarsinan, Atakum Belediyesi Denizevleri, Denizevleri Karayolları istasyonları arasında bulunmaktadır

Samsun Raylı Taşıma sisteminde toplam 21 istasyon bulunmaktadır. İstasyonların uzunlukları 45 m; kenar peron genişlikleri yoğunluğa göre değişken ve minimum 2 m tasarlanmıştır. Peronlar ray üst kotuna göre 28 – 30 cm yüksek yapılmıştır. Engelli yolcuların istasyonlara daha rahat ulaşımını sağlamak için istasyon girişlerine uygun rampalar tasarlanmıştır.

Orta peronlu istasyonlar; hat sonları, alt geçitler ve diğer alternatif işletmeye imkan sağlayacak bölgelerde düşünülmüştür.

Yolcu istasyonlarına, yolcu sayılarına göre, yeterli sayıda turnike konulmuştur. İstasyonlardaki turnikeler ile ücret toplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Kısa Mesafeli binişler için ise ücret iade cihazları tüm istasyonlarımızda mevcuttur.

Raylı sistemin ücret toplama sistemi, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yolcu otobüslerinde kullanılan ücret toplama sistemine entegre edilmiştir. Bu şekilde, otobüs-raylı sistem entegrasyonu da sağlanmıştır.

Ayrıca Raylı Sistem hattı besleme ve aktarma hizmetleri için 23 adet otobüs alınmış ve ring otobüs hatları kurulmuştur.

Planlandığı üzere, 15,7 km’lik hattın yolculuk konforunu artırmak ve pik saatlerdeki yolcu talebini karşılamak amacıyla 5 adet daha 40 m boyunda alçak tabanlı 401 yolcu kapasiteli tren alımı ihalesi yapılmıştır. İhaleyi kazanan, Çin CNR firması ile 17.12.2012 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Tanesi 1.500.000 Euro bedel ile alınan tramvaylar 12 ay sonra teslim edilmeye başlanılacak ve 14 ay içerisinde tüm tramvayların teslimi tamamlanacaktır.

Samsun Hafif Raylı Sistem Hattının Doğu tarafında Havaalanına kadar, Batı tarafında ise Taflana kadar uzatılması ile ilgili Büyükşehir Belediye Meclisinin 10 Ekim 2011 tarihli toplantısının 17.Birleşiminde karar alınmıştır. Bu bağlamda ilk olarak Gar’dan Tekkeköy’e kadarki bölümde Raylı Sistem altyapısı yapılarak yol tercihli yol haline getirilecek belli bir süre anılan güzergahta TROLLEY BUS çalıştırılacaktır. TROLLEY BUS araçları 24 m boyunda 220 yolcu taşıma kapasitesinde olacaktır. Söz konusu araçların Metrobüsten farkı elektrikle çalıştırılacak olmalarıdır. Hali hazırda proje ile ilgili fizibilite çalışmaları sürdürülmektedir.

Samsun Tramvay Haritası

samsun tramvay istasyon listesi
samsun tramvay istasyon listesi

    İlk yorum yapan olun

    Yorumunuz