Mersin Metrosu Projesi ve Mersin Metrosu Haritası

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın, Mersin metrosunun yatırım programına alınması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onay verdiğini söylemesi, Mersinli vatandaşlarda büyük heyecan yarattı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kısa süre içerisinde yapımına başlanılacak ve kentin trafik sorununa kökten çözüm üretecek, toplu taşımada iyileştirmeler yaratacak olan ‘Mersin Metrosu 4 Hat olarak inşa edilecek. İlk olarak inşa edilecek Hat 1 15 istasyondan oluşacak

262 BİN YOLCU KAPASİTESİ

Mersin Metrosu Hat 1’in 4 araçlık dizin ile tek seferde 1080 yolcu/sefer kapasiteli olarak inşa edilecek ve 20 km çift hat demiryolu, 15 istasyon ve 2600 araçlık otopark olacak. ‘Mersin Metrosu Hat 1’in günlük yolcu kapasitesinin ise toplam 262 bin 231 yolcu/gün olacak.

İLK AŞAMADA 80 METRO ARACI

Mersin Metrosu Hat 1’in Türkiye’deki en verimli ve rantabl hatlardan bir tanesi olacak. Güzergahın Cumhuriyet-Soli-Mezitli- Babil-Fuar-Marina-Liseler-Forum-Türk Telekom-Tulumba-Özgür Çocuk Parkı-Gar-Üçocak-Mersin Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası ve Serbest Bölge arasında seyredecek. İlk aşamada gerekli olan metro araç sayısının yedekler dahil 80 araç ile hizmet verecek ve 2029 yılında 4 ilave araç, 2036 yılında ise 12 ilave araç eklenecek.

Ulaşım Master Planı kapsamında hazırlanan Mersin Metrosu Hat 1 Mersin’in yıllardır çözüm bekleyen sorunlarından birisi olan trafik sorununu uzun vadeli olarak çözüme kavuşturacak.

Mersin için inovatif metro özelliği taşıyacak olan Mersin Metrosu Hat 1’in, çok yönlü olarak işlevsel, düşük maliyetli, hızla inşa edilebilecek, kentsel anlamda estetik, ulaşım anlamında güvenli bir hizmet sunacak. İstasyonların hepsi yer altında bulunacak ve sadece Marina İstasyonu dünyada ilk defa uygulanacak olan bir yöntem ile yarı açık olarak inşa edilecek.

mersin metrosu hat
mersin metrosu hat

MERSİN METROSU HAT 1 İSTASYON VE DURAKLARI

1-Serbest Bölge
2-Mersin Büyükşehir Belediyesi
3-Üç Ocak
4-Gar
5-Özgür Çocuk Parkı
6-Tulumba
7-Türk Telekom
8-Forum
9-Liseler
10-Marina
11-Fuar
12-Babil
13-Mezitli
14-Soli
15-Cumhuriyet

İstasyon tasarım kriterlerinde tasarımın asıl hedefinin ulaşım sisteminin tekerlekli özel ulaşım faaliyetleriyle entegre olabilmesi, bu amaçla hat yolu boyunca metro hattının üst katı otopark olarak planlanması, ayrıca bazı istasyonların üst kısmındaki otopark çözümleri ile kent merkezindeki araç trafiğinin metroya aktarılması hedefleniyor.

Yarı açık özel bir sistemle inşa edilmesi, istasyonların ulaşım dışında kentsel yaşam alanı olarak değerlendirilmesi, hızlı ihtiyaç görülebilen büfe, kitapçı, fast food, dinlenme vb. işlevsellikteki ticari ünitelerin planlaması, yeşil alanlar oluşturulması ve doğal havalandırma için açıklıkların kullanılması tasarlanıyor.

2030 yılı model atama sonuçlarına göre günlük toplam toplu taşıma yolculuk sayısının 921.655; günlük toplam toplu taşıma yolcu sayısının 1.509.491; günlük toplam ana omurga toplu taşıma hatları yolcu sayısının 729.561 ve günlük toplam lastik tekerli sistem yolcu sayısının779.930 olarak bekleniyor.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*