Araba Yaz Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Araba Yaz Bakımı Nasıl Yapılmalıdır
Araba Yaz Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Kış mevsiminin zorlu şartlarından çıkan araçlara detaylı bir yaz bakımı yapılmasında yarar var. Kış Yağmur, çamur, kar, buzlanma gibi zorlu mevsim koşullarından çıkan araçların uzun ömürlülüğü ve güvenli olması için lastik kontrolü, fren sistemi kontrolü, filtre değişimi, rot-balans ayarı, akü kontrolü, silecek bakımı, yağ değişimi ve aracın temizlenmesi gibi detaylı bir yaz bakımından geçmesi gerekir.


Lastiklerin Kontrolü ve Değişimi:

Kış lastikleri çıkarılmalı yerine yaz lastikleri takılmalıdır. Kış lastiklerinin sıcak havalarda kullanımı hem konforu hem de sürüş güvenliğini olumsuz etkiler. Peki uzmanlar tarafından çok fazla önerilmese de 4 mevsim lastikleri kullanıyorsanız kış aylarının soğuk geçmesi, yağmur ve kar yağışı nedeniyle aracınızın lastikleri yıpranmış olabilir. Ayrıca sıcak yaz aylarında bazı lastikler sıcağa dayanıklı olmadığı için çatlaması, düzgün olmayan yollarda lastiğin normale oranla çok daha aşınması da söz konusu. Yazın asfalt yollarda ve özellikle uzun seyahatler sırasında yollarda araç kullanım hızı arttıkça lastiğin sıcaklığının yükselmesi ile lastiklerde aşınma ve sorunlar görülebilir. Bu nedenle lastikler yaza girerken kontrolden geçirilmeli, lastikler eskiyse değiştirilmeden uzun yola çıkılmamalı. Ayrıca yedek lastiklerinde bu kontroller sırasında kontrol edilmesinde fayda var.

Rot ve Balans Ayarı:

Rot ayarı, araç direksiyonu herhangi bir yöne çevrildiğinde tekerleklerin de aynı yöne bakıyor olmasını sağlayan; balans ayarı ise araç tekerleklerinin aralarındaki açı ve uzaklıklarının birbirine eşit olmasını sağlayan ayardır. Kışın Rot ve Balans Ayarı zorlu yol koşullarından dolayı fark edilemeyebilir. Fakat yaz aylarına doğru hem konforu bozan hem de uzun yolda direksiyon hakimiyetini sağlayabilmek için önemli bir ayardır. Eğer aracınızı yüksek hızda kullandığınızda; “sağa ya da sola çekme, direksiyonda titreme” gibi izlenimleriniz varsa, aracınızın rot-balans ayarını mutlaka yaptırmalısınız.

Fren Sistemi:

Bir aracın en önemli ekipmanlarından biri de fren sistemidir. Araba yaz bakımı sırasında mutlaka frenler tertibatı kontrol edilmelidir. Fren ayarının bozuk olması, gerektiğinde durmanızı engellerken, lastiklerin hızlı aşınmasına yol açabilir. Fren hidroliğinin seviyesinin de minimum ile maksimum arasında olması gerekir. Fren balataları, diskleri ve fren hidrolik boruları kontrol edilmeli hasarı veya kullanım ömrünü tamamlamışsa değiştirilmelidir.

Filtre Değişimlerinin Yapılması:

Yaz aylarında artan hava sıcaklığı nedeniyle motor soğumaya daha çok ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle hava filtresi temizliğinin oldukça önemli bir yeri vardır. Kirli ve tıkanmış filtreler motorun hava çekişini azaltır bu da aracın hem verimliliğini azaltır hem de motorun yüksek sıcaklıklara çıkarak hasar görmesine neden olabilir. Ayrıca kirli ve tıkanmış filtre yakıt tüketimini yüzde 15 oranında arttıracaktır. Bu nedenle hem kış mevsimine hem de yaz mevsimine geçerken hava filtresinin değişimi ve kontrolü önemlidir.

Klima Kontrolü ve Bakımı:

Yaz aylarında sıcakların artması ve araç içlerinin daha çok ısınması nedeniyle, araçlardaki klimalar kullanılıyor. Bu nedenle yaza girerken en önemli şey klimanızı kontrol ettirmeniz olacak. Klimanın sorun çıkarmaması açısından bakımı yapılmalı ve düzgün bir şekilde çalışması sağlanmalı. Kış aylarında kullanmadığınız klimanız egzoz gazlarından, hava kirliliğinden ve kirlenen polen filtresi nedeniyle verimli çalışmayabilir. Bu nedenle yaz ayına girerken polen filtresinin kontrol edilmesi ve de gerekiyorsa değişmesi gerekmektedir.

Radyatör:

Yaz başlangıcında radyatörlerin mutlaka bakımdan geçmesinde fayda vardır. Yaz aylarında seyahatlerin daha çok arttığı göz önünde bulundurularak, araçlara yaz bakımının yaptırılması ihmal edilmemeli. Radyatör bakımı ihmal edilirse araç hava sıcaklığının da artması nedeniyle hararet yapabilir.

Sileceklerin Bakımı ve Kontrolü:

Yazın yağış olsun veya olmasın sıcak ve tozlu hava nedeniyle camlarınızı temizlemeniz gerekecektir. Bu nedenle silecekler kontrol edilmeli ve eğer eskimiş ise görüş açısı ve sürüş güvenliği açısından yenilenmeli, cam suyunun çalıştığından emin olunmalı, cam suyu bittiğinde hemen eklenmelidir.

Temizlik:

Kış aylarının bitmesiyle aracın iç ve dış temizliği yapılmalıdır. Özellikle karlı bölgelerde yaşıyorsanız karla mücadele için kullanılan tuz aracınıza yapışarak hem önemli parçaların korozyona uğramasını hem de aracınızın boyasının yıpranmasına neden olabilir. Bu yüzden kış aylarının bitiminde aracınızı tuzdan arındıracak şekilde temizlemelisiniz.

 

 

 

Otomotiv Haberleri Arama

İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın