Elektrikli Mercedes EQV Kış Testlerini Geçti

Elektrikli Mercedes EQV Kış Testlerini Geçti
Elektrikli Mercedes EQV Kış Testlerini Geçti

Elektrikli Mercedes EQV Kış Testlerini Başarıyla Geçti

Mercedes-Benz, yeni EQV’yi, İsveç’te bir dayanıklılık testine tabi tuttu. Elektrikli V-Serisi, eksi 30 santigrat derece sıcaklıkta, buzlu yollarda ve derin karda çalışma kapasitesini kanıtladı.


Mercedes’e göre, Elektrikli Mercedes EQV kış testlerini geçti demek 2020’nin ikinci yarısında piyasaya sürülme yolundaki son engellerinden birini temizlediği anlamına geliyor. “Son kış testi sırasında bir kez daha EQV’den her şeyi talep ettik- ve araç çok iyi iş çıkardı. Kapsamlı testler, pazara hazır olma yolunda son aşamaları geçmemizi sağladı” diyor Mercedes-Benz Vans’taki e-mobilite faaliyetlerinden sorumlu Benjamin Kaehler. Yetkili, özellikle termal yönetim alanında önemli öngörüler elde edildiğini de sözlerine ekledi.

EQV modeli, EQ teknoloji markasının Mercedes EQC’den sonraki, ikinci modeli olacak. İki farklı dingil mesafesiyle satışa çıkacak olan EQV, 400 km‘yi biraz aşan menzili, 201 beygir ve 362 Nm torku, 90 kWh lityum iyon batarya ile sunacak. Aracın maksimum hızı ise 160 km/s‘de elektronik olarak sınırlandırılmış.

Lityum-iyon akü, aracın alt kısmına monte edilmiş ve bu nedenle iç alanı oldukça ferah bir hale getiriyor. Araçta Brüt kapasite 100 kWs olup, söylenene göre 90 kWs kullanılabilir durumda olarak sunulacak. Mercedes, aracın şarj kapasitesinin maksimum 110 kW olduğunu belirtiyor, Aynı zamanda Mercedes yüzde 10 ila 80 arasında “45 dakikadan az” şarj süresinden de bahsediyor. İlginç bir şekilde aracın, şarj soketi ise sol ön tarafta bulunuyor.

Elektrikli Mercedes EQV’nin fiyatı hakkında henüz herhangi bir bilgi yok. Fakat aracın satışa sunulmasını bekleyenler için güzel olan haber ise, aracın satışına bu yaz başlanması bekleniyor.

Mercedes-Benz Hakkında

Mercedes-Benz, 1926 yılında Karl Benz’in şirketi Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler’in şirketi Daimler Motoren Gesellschaft’in birleşmesi sonucu kurulmuş otomotiv markası. Almanya`nın Stuttgart şehrinde kurulmuştur.

1897 yılında Fransa’nın Nice kentinde yaşayan Avusturyalı tüccar ve Avusturya Nice Başkonsolosu Emil Jellinek, Daimler fabrikasını ziyaret ederek bir otomobil satın aldı. Uluslararası finans dünyası ve aristokrasi ile iyi ilişkiler içinde olan Jellinek, Daimler otomobili ile Fransız Riviera’sında büyük ilgi topladı. Daha sonra Jelinek 1899’da 23 beygir gücünde motorla donatılmış bir Daimler yarış otomobiline büyük kızı Mercedes ‘in adını vererek bu araçla Nice’de bir yarışa katıldı ve birinci oldu. Bu başarıdan sonra Jelinek, Daimler fabrikasına 36 otomobil sipariş verdi ve bu araçların “Mercedes” adını taşımalarını şart koştu.

Emil Jelinek’in elde ettiği satış başarısı üzerine Daimler, 1901 yılından itibaren ürettiği araçları “Mercedes” olarak adlandırmaya karar verdi. Mercedes İspanyolca konuşulan ülkelerde çok kullanılan bir isimdir. Kelime olarak da Mars gezegeninin İspanyolca adıdır. Lütuf ve zarafet anlamına da gelmektedir. 23 Haziran 1902 tarihinde Mercedes marka adı olarak tescil edildi. 26 Eylül 1902 tarihinden itibaren de kanunlarca koruma altına alındı.

Şirketin kurucusu Karl Benz, Deutz’daki motor fabrikasındaki görevinin ilk yıllarında, Köln ve Deutz manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş, eşine yazdığı mektuplarda bu yıldızın günün birinde başarıyı ve gücü temsil edeceğini ve fabrikasının üzerinde parlayacağını söylemişti. Yıldız Daimler’in, motorlu araçların “karada, suda, havada” evrenselliğini simgelemektedir. 1909’da tescil edildi.

1916 yılında yıldızın etrafı, içinde dört küçük yıldızın ve Mercedes isminin yer aldığı bir daireye çevrildi.

1926’da Daimler-Benz birleşmesi ile Benz’in defne yapraklarından çelengi yıldızın etrafını sardı.


İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın