Tesla Kırmızı Işıkta Kendi Kendine Durabilecek

Tesla Kırmız Işıkta Kendi Kendine Durabilecek
Tesla Kırmız Işıkta Kendi Kendine Durabilecek

Tesla Kırmızı Işıkta Kendi Kendine Durabilecek


Elektrikli Otomobil üreticisi Tesla, otomatik pilot sisteminde aracın trafik ışıklarında otomatik olarak durmasını sağlayacak bir güncelleme ile geliyor. Twitter a sızan videoda bir Tesla’nın kırmızı ışıkta kendi kendine durabildiği açıkça görünüyor.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, ileride otomatik pilotun tam otomatik sürüş kapasitesine sahip olacağını zaten söylemişti. Musk, otomobilinde “Full Self-Driving” sistemi bulunan her Tesla sürücüsünün tamamen sürücüsüz kontrol moduyla yolculuk yapabileceğini de ayrıca belirtmişti.

Tesla, sunmuş olduğu “Autopilot” özelliği sayesinde sensörler ve kameralar yardımıyla kendisi hareket edebiliyor, dahası kendi kendine güvenlik önlemleri alabiliyor. Tesla, sürücülerine yardımcı olmak için daha gelişmiş otonom yardımcı özellikler sunmayı hedefliyor ve araçlarda yaptığı güncellemelerle yeni çıkardığı özellikleri müşterilerine sunabiliyor.

Şirketin aralık ayında yaptığı güncellemede, otomatik pilot sisteminin trafik ışıkları üzerinde çalışmadığı ortaya çıkmıştı. Şimdiki yeni bir videoda ise şirketin tamamen otonom sürüş hedefi için yeni yazılım güncellemesini test etmeye başladığı ortaya çıktı.

Tesla Kırmızı Işıkta Kendi Kendine Durabilecek


Görüntülerde, Tesla Model 3’ün kırmızı ışığı algıladığı ve kendi kendine durdurduğu çok net görünüyor. Sürüş ekranında trafik ışıklarına özel bazı güncellemeler göz önünde.

Tesla bir kavşağa yaklaştıkça, ekran da yaklaşılmakta olan kavşak hakkında “200 fitte trafik kontrolü için durdurma” veya uzaktaki ışıklar algılandı gibi bir uyarı veriyor. Videoda gösterilen en uzak örnek 500 fit. Bunun altında ise, “Yavaşlamak için gaz pedalını veya vites kolunu kullanın” yönergesi geliyor, bu da araç yavaşlamaya başladığında ortaya çıkar. Ekranda kavşaktaki ışıkları gösteren gri bir çizgi beliriyor, kırmızı ışık algıladığında da bu çubuk kırmızıya dönüyor. Işık tekrar yeşile döndüğünde ise kırmızı çubuk kayboluyor ve araç sahibi araca devam etmesi için komut veriyor.

tesla fsd traffic sign recognition

Tesla, bu yeni özelliği Full Self-Driving paketine sahip olan tüm Tesla sahiplerine sunacak. 7 bin dolarlık tam otonom sürüş paketi trafik ışıklarını, dur işaretlerini tanıyor ve şehir içinde otomatik sürüş sağlıyor.

Tesla, hala araç sahiplerini ellerini her zaman direksiyonun üzerinde tutmalarını ve aracın kontrolünü hemen almak için hazır olmaları konusunda uyarıyor.


İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın