Motosiklete İlave Ek Gümrük Vergisi Geldi

Motosiklete İlave Ek Gümrük Vergisi Geldi

Motosiklete ilave ek gümrük vergisi yüzde 10 daha artarak toplamda ek vergi yüzde 30’a çıktı.


Motosiklet sektörünün korona virüsü (Covid-19) salgını ve artan kur oranlarının etkisi ile sektörün düşüşe geçmesinin ardından 21 Nisan 2020 tarihinde 31106 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2430 sayılı kararname ile yürürlüğe giren zaten %20 olarak uygulanan ilave gümrük vergisi %10 daha artarak %30’a getirildi. Uzak Doğu ürünlerine getirilen %10 ilave vergi, 30 Eylül 2020 yılı tarihine kadar geçerli olacağı duyuruldu. Bu ay sonuna kadar ithal edilebilecek tüm motosikletleri kapsamayacağı açıklanmasının ardından acil olarak toplanan motosiklet sektörü liderleri, üretilmiş motosikletlerin Türkiye’ye geliş süresinin 3-4 ayı bulduğunu, belirtiler.

Bir Ay İçerisinde Motosiklet İthal Etmek Mümkün mü?

Motosiklet sektörünün önde gelenleri, Uzak Doğu’dan verilen motosiklet siparişlerinin 1 ay içerisinde Türkiye’ye girmesinin lojistik açısından mümkün olmadığını dile getirdi, ancak şubat ayında üretilmiş motosikletlerin Türkiye’ye giriş yapmak için yetişebileceğini. Ayrıca Uzak Doğu’da yapılan üretimlerin şubat ve mart aylarında zaten tamamen durmuş durumda olduğunu hatırlatarak, eğer yetişirse bunun bir mucize olacağını belirttiler. Korona virüsü salgını nedeniyle azalan talep karşısında daralan motosiklet sektörü sadece salgın sebebiyle değil aynı zamanda artan yüksek kur değerleri karşısında da eziliyordu. Buna yeni gelen ek gümrük vergisi de eklenince motosiklet sektörünün ümitlerini daha da fazla kırıldı.

Yüzde 56 Vergi Yükü

* 250 cc altındaki bir motosiklete ödenen vergiler sırasıyla ilave gümrük vergisi %30’a çıkarken bu orana %8 ÖTV ve %18 KDV eklenince toplamda %56 oranında vergi tüketiciye yansıyor. Yani, vergiler hariç 5.000 TL fiyatı olan bir motosiklet tüm vergiler eklendiğinde 8.284 TL’ye geliyor. Bu durumda 3.284 TL tüketici vergi ödemiş oluyor.

* Bu oran 250 cc üstü motosikletlerde ise durum daha da vahim. Bilindiği üzere 250 cc üzerindeki motosikletlerde ÖTV %8 yerine % 37 olarak uygulanıyor. Aynı hesaplama ile vergisiz fiyatı 5.000 TL olan 250 cc üstü bir motosikletin fiyatı 10.508 TL’ye ulaşıyor.


İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın