Van Erciş Yol Çalışmasında 2 Kaya Mezarı Bulundu

Van’ın Erciş ilçesinde yol genişletme çalışması sırasında, yapılan hafriyatta Urartu devrine ilişkin 3 bin yıllık 2 kaya mezarı bulundu. Urartular periyodunda Erciş’in kıymetli bir yerleşim yeri olduğunu belirten sanat tarihçisi Cihan Bingöl, “Urartular devrinde değerli şahıslar hayatını kaybettiğinde bu kayalar delinir ve bu kayaların içine defnedilirdi” dedi.


Erciş-Adilcevaz yolunun 20’nci kilometresinde karayolları takımlarınca yol genişletme çalışması başlatıldı. Çalışmalar sırasında yapılan kazılardan birinde yolda 2 kaya mezarı bulundu. İş makineleriyle yapılan yol genişletme çalışmalarında birer kilometre ortayla bulunan kaya mezarların incelenmesi için Van Bölge Kültür Muhafaza Müdürlüğü’ne haber verildi. Yapılan incelemede mezarların tünel görünümlü olduğu ve Urartular periyoduna ilişkin olduğu belirlenirken, 3 bin yıllık oldukları da saptandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Kısmı mezun olan sanat tarihçisi Cihan Bingöl, Urartular devrinde Erciş ilçesinin kıymetli bir yerleşim yeri olduğunu belirtti. Bingöl, şunları söyledi:

“3 bin yıllık geçmişi olan Urartuların, bölgedeki hakimiyet alanlarında birçok kaya mezarı mevcut. Kaya mezarları, Urartular periyodunda kıymetli şahsiyetler hayatını kaybettiklerinde bu kayalar delinir ve bu kıymetli şahsiyetler bu kayaların içine defnedilirdi. Adilcevaz-Erciş yol çalışması sırasında bulunan tünelin kaya mezarı olması çok yüksek. Bizler de bu bahiste Van Bölge Kültür Muhafaza Müdürlüğü’ne haber verdik. Onlar da gelip bu alanda çalışmalarını yapacaklar.”


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz