Dijital Fabrikalar ve OEE Sistemleri

OEE Sistemleri
OEE Sistemleri

OEE, dijital fabrika ve tesislerdeki en önemli performans ölçümlerinden biridir. OEE’yi optimize ederek, dijital fabrika konusunda üretim hatlarında kapasite artırabilir. Maliyetler düşürebilir, kaliteyi ve verimliliği artışı sağlanır.

Dijital Fabrika Nedir?


Dijital fabrika; insanların, makinelerin, hammaddelerin ve ürünlerin üretim sürecinin tüm aşamaları hakkında anında bilgi paylaştığı bir üretim tesisidir. Akıllı sensörler, uygun fiyatlı bulut depolama ve büyük veri analitiği ile etkinleştirilen bu sistem, önceden silolanmış BT ve işletim sistemlerinden gelen verileri ve zekayı birleştirir.  Dijital fabrikalar akıllı üretim sistemlerinin birer sonucudur.

Dijital Fabrikanın Ticari Faydaları Nelerdir?

Dijital fabrika tarafından üretilen bütünsel ve gerçek zamanlı veriler verimliliği, üretkenliği, güvenliği ve çevreye uyumluluğu artırır. Ayrıca, üretim iş akışlarının kontrolünü ve hammaddeden devam eden çalışmaya ve bitmiş ürünlere kadar her şeyin hareketini iyileştirir. Operasyon verilerine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Böylece yöneticiler engellerin ve verimsizliklerin hızla üstesinden gelebilir.

OEE Sistemleri
OEE Sistemleri

OEE Sistemleri Nedir?

OEE’yi optimize ederek üretim tesislerinde önemli performans kazanımları elde etmek mümkündür. Bu detaya giriş yapmadan önce, oee ve faydaları hakkında daha ayrıntılı bir açıklama yapmak yararlı olacaktır.

OEE Genel Ekipman Etkinliği

OEE, Genel Ekipman Etkinliği anlamına gelir. Bir dijital fabrika makinenin veya bir ekipman parçasının performansını teorik maksimum kapasitesine göre analiz etme yöntemidir. OEE yalnızca makinenin veya ekipmanın çalışmasının planlandığı dönemler için geçerlidir. Makinenin bir gece çalışacak şekilde programlanmaması durumunda gece kapalı kalma süresi dahil edilmemektedir.

OEE Faktörleri Nelerdir?

OEE üç faktör içerir;

  1. Kullanılabilirlik: Planlı bakım, temizlik ve kalite denetimleri gibi kurulumlar içerir. Ayarlamalar için üretimde planlı duruşlar sergileme noktasında önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca, tipik arızalar nedeniyle üretimdeki plansız duruşlar da OEE ölçümünü olumsuz etkiler. Kısa duruşlar ve kısa boşta kalma süreleri de önemlidir. Bu durmalar, engellenen sensörler, yanlış beslemeler ve sıkışmalar gibi bir dizi farklı nedenden dolayı meydana gelebilir.
  2. Performans: Üretim tam kapasitede çalışmadığında geçerlidir. Bunun nedeni yıpranmış ekipman, bakımsız ekipman, çevresel faktörler veya operatör sorunları olabilir. İkincisinin örnekleri arasında operatör hataları, deneyimsizlik veya kullanılabilirlik bulunur.
  3. Kalite: Kusurlu ürünler ve hatalı ürünlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan verim azalmasıdır. Örnekler arasında operatör hatası, yanlış ayarlar ve verimsiz parti değiştirme işlemleri yer alır.

OEE Neden Önemlidir?

Dijital bir fabrika da; OEE optimizasyon aracılığı ile sunulan önemli bir kapasite potansiyeli sağlanabilir. Bu, üretimi artırır, operasyonunuzu daha verimli ve uygun maliyetli hale getirir. Ek olarak, OEE konusunu iyileştirmek için adımlar atmak, neredeyse her zaman dijital fabrika için alternatiflerden daha uygun maliyetlidir. Bu özellikle uzun vadede geçerli olduğu gibi kısa ve orta vadede de geçerlidir. Alternatifler arasında yeni bir vardiya ekleme, fazla mesai artırma, yeni ekipman satın alma, üretimi dış kaynaktan kullanma ya da yeni bir tesis açma yer alır.

OEE Sistemleri
OEE Sistemleri

Dijital Üretimde OEE’nin Faydaları

  • Diğer alanlara yatırım ihtiyacını azaltarak, dijital fabrika mevcut ekipmanı en yüksek kapasitede kullanmaya olanak sunar
  • Üretim sürecinin daha iyi gözetimini sağlar. Böylece OEE gerçek sorunların nerede olduğunu ve bunları nasıl öncelikli aşamalar sağlanacağı planlaması yapmaya yarar
  • Kapasiteyi artırır, verimliliği artırır. Bu sayede yeni ürünler piyasaya sürülürken daha fazlası da mümkün hale gelir. Önemli bir yatırım getirisi kazandırır
  • Özellikle OEE ilaç ve tıbbi cihaz imalatı gibi rekabetçi sektörlerde pazarda rekabet gücünü korumaya yardımcı olur.
  • Zaman ve paradan tasarruf edilmesini sağlar. Aynı zamanda ürün geri çağırmalarının risklerinden ve sonuçlarından kaçınarak pazardaki itibarı korumaya yardımcı olur. Bu sayede iyileştirilmiş süreç kalitesi sunar.
  • Uygun planları ve programları uygulayabilmek adına makine bakım ve onarım maliyet sürecinde etkin rol oynar ve azaltır.
  • Üretim hattının ölçeklenebilirliğini artırır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz