Adana Avukatı Salih Birol Anlaşmalı Boşanma Konusunda Açıklamalarda Bulundu

adana bosanma avukati
adana bosanma avukati

Adana Avukatı Salih Birol  ile boşanma davaları hakkında konuştuk. İşte başlıyoruz.  Boşanma davaları çekişmeli boşanma davaları ve anlaşmalı boşanma davaları olarak sınıflandırılabilir. Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarına nispeten çok daha kısa sürdüğü için, boşanma davasının açılmasıyla beraber tarafların yaşadığı psikolojik gerginlik ve üzüntü daha az olmakta, taraflar çekişmeli boşanmaya kıyasla daha az yıpranmaktadır. Ancak boşanma davasının açılabilmesi için birtakım şartlar gerekir. Bu şartlardan en önemlisi evliliğin en az bir yıl sürmesi gerekliliğidir.


Bir yıl dolmadan açılan anlaşmalı boşanma davaları ya usulden reddedilmekte ya da çekişmeli boşanma davası olarak görülmektedir. Bu sıkıntıları yaşayan eşler her ne kadar kendi aile hayatını kuramasa da 1 yıl dolmadığı için hukuk nezdinde karı koca olarak görülmeye devam etmektedir. Bu durum tarafların mağduriyetine yol açabilir. Bu gibi durumlarda taraflar için iki yol önerilebilir:

Tanıtım Dinletilebilir

Anlaşmalı boşanma her ne kadar 1 yıl dolmadan açılamıyorsa da taraflardan biri, çekişmeli boşanma davası ile karşı tarafın kusurunu tanık, fotoğraf vs. delillerle ispat ettiği; davalının da davayı kabul ettiği takdirde anlaşmalı boşanma ile aynı süre içerisinde çekişmeli boşanma mümkündür. Çekişmeli boşanma açılabilmesi için illa aldatma, darp gibi kusurlu davranışlara da gerek bulunmamaktadır, tarafların anlaşamaması uyuşamaması da boşanmak için yeterlidir.

Pratikte adı çekişmeli boşanma olsa da süre açısından anlaşmalı boşanma ile arasında bir fark bulunmamaktadır. Ancak dava açılırken durum mahkeme kalemi ve gerekirse hakime izah edilmelidir. Aksi takdirde duruşma tarihi uzun vadeye verilebilir. Unutulmamalıdır ki bu yol ile açılan boşanma davasında taraflar her konuda mutabık kalmalıdır, aksi takdirde dava çekişmeli boşanma davası olarak devam edeceği için uzun sürelerde sonuçlanabilir.

Evlilik süresi 1 yılı doldurmadan anlaşmalı boşanma davası açılamayacağını belirttik, ancak 1 yılı doldurmadan çekişmeli boşanma davası açılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Çekişmeli boşanmalar taraflar anlaştığı ve anlaşmalı boşanmanın diğer şartları da gerçekleştiği takdirde her aşamada mümkündür. Dolayısıyla 1 yıl dolmadan çekişmeli boşanma davası açılarak, 1 yıl dolduktan sonra anlaşmalı boşanma olarak sonuçlandırılabilmesi de mümkündür.

1 yıl dolmadan açılan boşanma davaları görüldüğü gibi teknik detaylar barındırmaktadır. Davanın reddi ya da çekişmeli boşanma olarak devam etmesi halinde taraflar özelinde mağduriyetler yaşanabilir. Dolayısıyla bir avukat ile davanın takibi büyük kolaylık sağlayacaktır.

Boşanma Davasından Feragat ve Sıkça Sorulan Sorular

  • Boşanma davasından vazgeçmede, feragatten farklı olarak davalının açık rızası aranır. Davalı vazgeçmeyi kabul edebileceği gibi, kabul etmeyip davanın devam etmesini de isteyebilir.
  • Davalı vazgeçmeyi kabul eder ise, davacının yeniden harç ödeyerek boşanma davası açma riskini göze almış olur. Boşanma davasından feragat durumunda davacı aynı sebebe dayanarak boşanma davası açamıyor iken, boşanma davasından vazgeçmede davacı aynı sebeple yeniden boşanma davası açabilir.
  • Boşanma davasından vazgeçmenin davalı tarafından kabul edilmesi durumunda, boşanma davası açılmamış kabul edilir ve davanın açılması ile ortaya çıkan sonuçlar geçmişe dönük olarak ortadan kalkar.
  • Boşanma davasından vazgeçme durumunda, fiili ayrılık sebebiyle boşanma davası açılamaz, çünkü ortada kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmamaktadır.
  • Görüldüğü üzere, boşanma davasından feragat ve boşanma davasından vazgeçme, şartları ve sonuçları itibariyle birbirinden farklıdır. Boşanma davasından feragat davalı lehine iken, boşanma davasından vazgeçme davacı lehinedir. Hak kaybı yaşamamak adına, feragat ve vazgeçmenin, bir avukat aracılığı ile yapılması daha doğrudur.
  • Büromuz; boşanma davaları ve Aile Hukuku’ndan kaynaklı diğer uyuşmazlıklar için Adana boşanma avukatı olarak avukatlık ve danışmanlık faaliyeti yürütmektedir.

Adana Avukat Salih Birol‘un Hukuk Bürosu Adana’da bulunur. Adana avukatlık ve danışmanlık ofisi, ceza avukatı, taşınmaz, boşanma ve ticari avukatlık yapmaktadır. Avukat aranır iken Adana’da en iyi avukat ya da ceza avukatı gibi sorular sorulabilir.Adana avukatı Salih Birol ile iletişime geçmek için tıklayınız!


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz