Bozankaya’nın Yerli Elektrikli Metrobüsü Tek Şarj İle 250 Kilometre Yol Alıyor

bozankayanin yerli elektrikli metrobusu tek sarj ile kilometre yol aliyor
bozankayanin yerli elektrikli metrobusu tek sarj ile kilometre yol aliyor

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli metrobüsünü üreten ve bugüne kadar ülkemizde açılan tüm elektrikli otobüs ihalelerini kazanarak yeni nesil ve çevre dostu ulaşım teknolojileri alanında bayrağı taşıyan, ARUS üyesi Bozankaya’nın elektrikli metrobüsü OSTİM’de tanıtıldı.


Ankara Sanayi Odası ve Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) üyesi Bozankaya AŞ, yüzde 100 yerli elektrikli metrobüs aracını Ankara’da tanıtarak, OSTİM Teknik Üniversitesi ile Ar-Ge alanında iş birliği protokolü imzaladı.

İmza törenine katılan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Gürsel Baran, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek ve Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay daha sonra elektrikli metrobüsle Ankara’nın çeşitli bölgelerinde gezinti yaptı.

İmza töreninde konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, dünya gündeminde dijital dönüşüm ve yeşil ekonominin öne çıktığına işaret ederek, “İçinde bulunduğumuz yüzyılda gelişmiş ülkelerin gündeminde iki konu öne çıkıyor. Bunlardan bir tanesi dijital dönüşüm, ikincisi ise yeşil ekonomi. Bir ülkenin zenginleşmesi, bir ülkenin gayri safi milli hasılasının artması, o ülkenin kalkınmışlığı ile aynı anlamı ifade etmiyor. Mesela şu anda Ankara Sanayi Odası’nın gündeminde istihdamsız büyüme var. Ne demek istihdamsız büyüme? Sanayi büyüyor ama buna paralel olarak yeterli istihdam oluşturulamıyor. Eğer istihdam artarsa gelirin paylaşımı daha adil olur, daha adil paylaşılır. İnsanların sağlık ve eğitim gibi birtakım hizmetlerden faydalanma limiti, refah seviyeleri buna bağlı olarak artar. Yeşil ekonomi de aslında sadece emisyonlardan bahseden bir ekonomi değil. Nitelikli kalkınmayı yani sadece ekonomik gelişmeyi değil, nitelikli kalkınmayı öngören bir ekonomidir” diye konuştu.

Özdebir, yaptıkları bir hesaplamada arabaların karbon ayak izinin OSB’lerinkinden fazla olabileceğini belirlediklerine değinerek, “Böyle büyük bir aracın kullanmış olduğu mazotla, hele ki Ankara gibi çanak şeklinde bir şehirde yaratmış olduğu emisyonu sizler de tahmin edebilirisiniz. Bu araç Ankara’ya layık, Ankara’mızın da ihtiyacı var. Artık Ankaralı sanayicinin gündemi de dijitalleşme ve yeşil ekonomi” dedi.

Bozankaya’nın, 2 binin üzerinde metro seti üretmiş bir firma olduğuna işaret eden Özdebir, “Maalesef biz Ankara’mızda böyle bir firma varken Çinlilerden Ankara’ya yakışmayan metro araçları satın aldık. Özellikle kamu ve belediyelerimizin yöneticilerine seslenmek istiyorum. Türk sanayicisi ileri teknolojili olanlar da dahil her türlü ürünü üretebilecek beceri ve kabiliyete sahiptir. Lütfen yabancı ürün hayranlığını bir kenara bırakalım ve kendi değerlerimizi görüp, sahip çıkalım” diye konuştu.

Özdebir kamu yöneticilerine bir çağrıda daha bulunarak “Son günlerde kamu kurumlarında bir eğilim var. Aferin alabilmek için bizlerden topladıkları vergilerle bizlerle rekabet etmek istiyorlar. Bu davranış etik değil. Onlar kanunla kendisine verilmiş görevler neyse onları yapmalı, sanayici de işini yapmalı.” Dedi.

ATO Başkanı Baran da Ankara’nın en önemli sıkıntılarından birinin mesleki eğitim olduğuna dikkati çekerek, üniversite-sanayi iş birliğine ihtiyaç duyduğunu vurguladı ve OSTİM Teknik Üniversitesi ve OSTİM’in bu anlamda çok güzel eşleştiğini söyledi.

Bozankaya firmasının Ankara’nın en önemli markalarından biri olduğunu belirten Baran, “Yerli üretimde dünyanın birçok yerinde yerel yönetimlerin hizmetinde bulunan bir firmamız. Yaklaşık 2 yıl önce Tayland’da bir belediyeye teslimat vardı. Avrupa’da bizim otobüslerimiz ve metrobüslerimiz kullanılıyor. Bizim için çok kıymetli” dedi.

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise 2021’in UNESCO tarafından “Ahilik Yılı” ilan edildiğini anımsatarak, “Bu yılda, bir ahi kurumumuz tarafımızdan yapılan bu yerli ve milli elektrikli otobüsümüzün burada yola çıkıyor. Otobüse tüm Türkiye’nin sahip çıkması lazım” diye konuştu.

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek de Bozankaya’nın Türkiye’nin ve Ankara’nın göz bebeği teknoloji şirketlerinden biri olduğunu vurgulayarak, firma ile üniversitenin Ar-Ge ve öğrencilerin eğitimi alanındaki iş birliğini başlattıklarını söyledi.

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Günay, elektrikli otobüslerin şu anda Türkiye’de 9 şehirde kullanıldığını söyledi. “Esasında amacımız kullanmış ve toplu taşımaya hizmet vermiş olduğumuz metrobüsü burada sizlere tekrar tanıtarak bunu yaygınlaştırmak.” diyen Günay, şirket olarak en büyük hedeflerinin ise yüksek teknolojik ürünler olduğuna dikkati çekerek, “Yapmış olduğumuz metroyu ve tramvayı yurt dışına ihraç eder duruma geldik. Böylelikle hem ülkemize bir ekonomik katkı sağlıyoruz hem de bir Türk markasını yurt dışında temsil etmenin gururunu yaşıyoruz. 100’ü aşkı Ar-Ge mühendisiyle 32 Ar-Ge projesi yaptık. Sanayi-üniversite iş birliğine çok önem veren bir firma olarak bunları 14 üniversiteyle beraber yaptık.” Günay, bundan sonra Ar-Ge çalışmalarını 4 yıl önce sanayinin kalbinde kurulan OSTİM Teknik Üniversitesiyle beraber yürütebilmek adına bir iş birliği protokolü imzaladıklarını aktararak, “OSTİM Teknik Üniversitesi ekibiyle güzel projeler yapacağımıza inanıyoruz” dedi.

Konuşmalardan sonra metrobüsün içerisinde OSTİM Teknik Üniversitesi ve Bozankaya firması arasında protokol imzalandı.

Ardından, basın mensuplarının da katılımıyla metrobüsle Ankara’da şehir turu gerçekleştirildi. Metrobüs, ASO Hizmet Binasına de geldi ve burada bir hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bozankaya’nın ürettiği, yüzde 100 elektrikli ve yerli metrobüs , çift körüklü, 5 adet solda, 4 adet de sağda olmak üzere toplam 9 kapılı, 250 kişi yolcu kapasiteli, 25 metre uzunluğunda ve tek şarj ile 250 kilometreye kadar yol alabiliyor.

Tanıtımı yapılan metrobüs, hem yatırımcıların hem de elektrikli ulaşım teknolojilerine ilgi duyanların yakından görebilmesi için yaklaşık bir ay boyunca OSTİM’de sergilenecek.

Bozankaya’nın yüzde 100 Türk mühendisliği ve yüksek yerli teknoloji ile tasarlanarak ürettiği, çevre dostu elektrikli otobüsleri, Türkiye’nin yanı sıra Almanya ve Lüksemburg gibi birçok Avrupa ülkesinde büyük metropollerin toplu taşıma sistemlerinde hizmet veriyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz