Bebeklerde Bağışıklık ve Sindirim Fonksiyonları

Abone Ol  


Yaz aylarının başlamasıyla birlikte bebeklerin beslenme rutinlerinde de küçük ama önemli değişimler yapılmasında fayda olduğu belirtiliyor. Sindirim sistemi hayli hassas olan bebeklerin, 6’ıncı aylarından itibaren ek gıdaya geçiş dönemlerinde sağlıklı bir şekilde beslenmesi ise oldukça kritik…

Açıkta satılan yiyeceklere dikkat!

Yaz döneminde açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğinin altını çizen Çocuk Hastalıkları ve Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Ferhat Çekmez, bu şekilde risk taşıyan ürünlerden kaçınılmasının önemli olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra bebeklerin 6’ıncı aydan itibaren ek gıda yolculuğunda vitamin ve mineral oranı yüksek olan bebekler için özel hazırlanmış tahıllı kaşık mamaların sağlık bir sindirim sisteminin gelişmesinde destekleyici olduğunu ifade ediyor.

Tahıllı kaşık mamalar sindirim sisteminin dostu

Günlük ihtiyaçlarının karşılanmasında da tahıllı kaşık mamaların büyük bir rol oynadığını belirten Prof. Çekmez, özellikle içeriğinde vitamin ve mineral zengini meyve içeriği olan bol tahıllı mamaların bebeklerin beslenme programında yer almasını öneriyor. Vitamin ve lif açısından da bebekler için ideal bir besin kaynağı olan bu mamalar, karbonhidrat açısından da iyi bir enerji kaynağı olduğunu dile getiriyor. Demir ve çinko bakımından da zengin değerlere sahip bol tahıllı mamalar, bebeklerin sindirim sistemini olumlu yönde etkilenmesine destek olduğunu vurgulayan Çekmez, içeriğinde rezene ve pekmez gibi farklı kaynakların bulunduğu tahıllı kaşık mamaların bebeklerin sindirim sisteminin normal fonksiyonlarını korumasını içinde anne mutfağında yer almasını öneriyor.

Bağışıklık ve sindirim sistemi için iyi uyumak önemli

Prof. Çekmez, sıcak hava dalgasıyla beraber bebeklerin uyku düzeninin farklılaştığına dikkat çekiyor. Bu aşamada bebeklerin rahat uyuyabilmesi için beslenmelerinde lif ve vitamin bakımından zengin olan içeriklerin yaz döneminde de tercih edilmesinin önemine değiniyor. Çekmez, ayrıca çok tahıllı kaşık mamaların besleyici ve doyurucu olmasının uyku öncesinde de bebeklerin rahatlamalarına ve uykularının daha kaliteli olmasına yardımcı olduğunu da sözlerine ekliyor.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz