Aracımı Satmak İstiyorum Ne Yapmalıyım ?

araba nakit
araba nakit

Araç sahipleri aracını satmak istediklerinde nasıl bir yol izleyeceklerini, ayrıca satış kanallarını sizler için tek tek inceleyip bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Çünkü ikinci el araba satış süreci biraz meşakatli bir süreç olduğu için, aracımı satmak istiyorum dedikten sonra sizi bir takım süreçler sinsilesi bekliyor olacak. Şimdi dilerseniz sırası ile araç satış sürecini sizler için sıralayalım.

Aracınızı Satmak İçin Hazırlayın

Aracınızı satmaya karar verdiğinizde resmi olarak satışa engel olacak problemleri ortadan kaldırmanız gerekiyor. Yani geçmiş yada güncel MTV borcu, devam kredi borcu, rehin vb durumlar, ayrıca aracın güncel Muayenesi olması gerekmektedir. MTV borcu, trafik cezası Vb borçlarınızı gelir idaresi başkanlığının web sitesi üzerinden Online olarak kredi kartı ile anında ödeyebilirsiniz. Kredi borcundan dolayı aracın üzerinde rehin vs varmı yokmu bunları görmek içinde, E-DEVLET üzerinden araçlarım segmesinden HAK mahrumiyeti görüntüle segmesi üzerinden aracın üzerindeki haciz rehin vs bunları kontrol edebilirsiniz.

Aracınızın Ekspertiz Bilgisini Tespit Edin

Aracınızı satışa çıkarmadan önce ekspertizi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü aracın değer tespiti için ekspertiz önemli. İlk olarak 5664 e mesaj göndererek aracın varsa hasar kayıtlarını tespit edebilirsiniz. Daha sonra araçta değişen boya durumunu bilmiyorsanız, bir ekspertize götürerek aracın güncel ekspertiz durumunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca aracı satışa çıkardığınızda elinizde güncel bir rapor olması size + değer katacaktır.

Aracınızın Fiyatını Belirleyin

Aracınızı satmak için yasal olarak engel olacak sorunları hallettiniz, daha sonra ekspertiz durumunuda tespit ettiniz, şimdi geldi aracın piyasa değerini öğrenmeye. Araba satmadan önce doğru fiyat tespiti sizin binlerce lira zarar etmenize engel olacaktır. Otomotik fiyatlama sistemleri üzerinden araç değeri öğrenebilirsiniz fakat çok sağlık olmadığını bilmenizde fayda var. Aracınızın değerini öğrenmek için, ilan sitelerine girerek muadali ilanları karşılaştırmanız gerekiyor. Yani ekspertiz, kmi paket, kondisyon gibi durumlarını karşılaştırıp emsal ilan üzerinden evet benim aracım bununla aynı diyerek fiyat belirlemesi yapabilirsiniz. Hatta ilan veren kişi yada galeri olarakta filitrelemenizde fayda var. Galericilerin ilanıda fiyat belirleme açısından önemlidir.

Aracınızı Satmak İçin İlan Verin

İlan vermeden önce aracınızı iç dış güzelce temizletin. Daha sonra uygun açılardan resimlerini hatta mümkünse kısa bir videosunu çekin. Türkiye’de bilinen ilan sitesi sahibinden.com yada arabam.com üzerinden ilan verebilirsiniz. İlan verirken dikkat etmeniz gerekenler, aracınızın marka/model/yıl/paket/km bilgilerini eksiksiz olarak girmeniz gerekiyor.

Aracımı Acil Satmak İstiyorum Ne Yapmam Lazım ?

Bu durumda ilan siteleri üzerinden ilan vermek sizin için doğru bir tercih olmayabilir. Neden ? derseniz ilan verip alıcı gelmesini beklemek bir süreçten ibaret olduğu için, eğer durumunuz acilse alternatif araç satış kanallarına başvurmanız gerekir.

Alternatif araç satış siteleri

  • arabanakit.com
  • arabam.com
  • vava.cars
  • hemenotosat.com
  • otoshops.com
  • oto.net

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz