Kripto Paralar Otomotiv Sektörüne Giriyor

kripto paralar
kripto paralar

Otomobil endüstrisi her zaman teknoloji ve inovasyonun en ileri noktasında oldu. Bu nedenle, arabaların ve araba tutkunlarının kriptoya ilgisi şaşırtıcı değildir.

Otomobil endüstrisinin inovasyon yöntemleri sonsuzdur. Yanmalı motorları popüler hale getirmek, karbon fiberi ana akım haline getirmek ve 21. yüzyıla elektrikli seyahati getirmek. Artık otomobil üreticileri, otomobil satıcıları ve hatta otomobil yarışçıları, blok zincir ile gelen ilgi ve inovasyondan faydalanıyor.

Tesla manşetlerde

Tesla dünyanın en büyük otomobil üreticisi değildir. Fakat, bu yıl kripto para için arabaları ön plana çıkarıyor.

Mart ayında Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin ile ödemeyi kabul etmeye başlayacağını duyurdu. Yani Bitcoin gibi kripto para birimi satın alırsanız, Tesla’nızın ödemesini yapmak için kullanabilirsiniz.

Duyuru, sonraki haftalarda BTC’nin yükselmesine katkıda bulunan bir faktör olarak kabul edildi.

Ancak kutlama, Musk’ın Mayıs ayında çevresel kaygılar nedeniyle kripto paraya olan bağlılığını geri çektiği için kısa sürmüştür. Musk’ın duyurusu bir kez daha piyasayı etkiledi ve bu sefer yaklaşık 10.000 dolara kadar düşürdü.

Musk, daha sonra bir tweet ile tavrını netleştirdi. Madenciler daha çevre dostu olmaya çalışırsa, Tesla’nın Bitcoin için araba satmaya devam edeceğini belirtti.

Musk, Haziran ayında attığı tweet’de, “Pozitif bir gelecek eğilimi olan madenciler tarafından makul (~%50) temiz enerji kullanımının teyidi olduğunda, Tesla Bitcoin işlemlerine izin vermeye devam edecek” dedi.

Tesla’nın Bitcoin karşılığında satın alınmasını çevreleyen tüm dramaya rağmen, olay kripto topluluğunun arabaları kendi seçtikleri tokenle ödemeye ilgi duyduğunu gösterdi.

Kripto için araba teklifi

Tesla, tüm manşetleri kapmasına rağmen kripto para birimi ile ödeme kabul eden tek otomobil şirketi değildir.

Diğer birçok şirket, tüketicilere bir blok zincirde araba satın alma olanağı sunuyor. Bazıları bunu bir süreliğine zaten yaptı.

Bunların çoğu, üst düzey müşterilere hizmet veren lüks otomobil galerileri olsa da, bazıları daha benzersiz bir yaklaşım sergiliyor.

Kripto yoluyla otomobil satışlarına yenilikçi bir yaklaşım getiren bir diğer işletme ise BitCar’dır. Şirket, ödeme olarak yalnızca Bitcoin kabul etmekte ve süper arabalardan lüks kruvazörlere kadar üst düzey arabaların kısmi mülkiyetine izin veriyor.

Sahip olma ve lüksün önem kazandırdığı bu fikir, blok zincirinin ilgi gören başka bir kısmı NFT’leri andırıyor.

Otomotivden ilham alan NFT’ler

2021 NFT çılgınlığı yavaşlarken, durma gibi bir belirti göstermiyor.

Otomotiv meraklıları her zaman takdirlerini göstermenin yeni yollarını arıyor. Ayrıca vitrinlerine eklemek için yeni ve nadir koleksiyonlar bakıyorlar. Bu, onları NFT’lerin gelişmesi için mükemmel bir kaynak yapıyor.

En büyük hikayelerden biri de yakın tarihli bir Barrett-Jackson açık arttırmasında karşımıza çıkıyor. Mart ayında derneğe ücretsiz sattığı son model dünya klasmanındaki dört arabadan oluşan NFT’yi sergiledi.

NFT dünyasına girmek için yarışacak bir başka büyük isim de Hızlı ve Öfkeli franchise. Uzun süredir devam eden film serisinin yedinci baskısında, Abu Dabi’de geçen bir sahnede çok nadir bir Lykan HyperSport yer aldı. Araba, NFT ile birlikte Mayıs ayında 535.000 $ karşılığında açık artırmaya çıkarıldı.

Teknik olarak bir otomobil üreticisi olan Hot Wheels da, bir NFT koleksiyonu oluşturma amacının olduğunu açıkladı. Her NFT bire bir olup, her biri yaklaşık 5.000 dolara satılıyor.

Kripto hayranları yakınlaştırıyor

Blok zincire taşınan sadece arabaların kendisi olmayıp, yarışlar da vardır.

Dünya çapında sayısız yarış ligiyle, otomobil sporları dünyasının kriptolardan en iyi şekilde yararlanması için sınırsız fırsatlar vardır.

Örneğin, yarış ve kripto, taraftar tokenleri olarak bir araya gelmiştir.

Taraftar tokenleri, sıkı taraftarların en sevdikleri spor takımlarıyla etkileşim kurmaları ve hatta onları etkilemeleri için popüler bir yol haline geliyor.

Tokenler genellikle bir pazar aracılığıyla satın alınıyor ve alıcılar için gerçekten etkileşimli bir deneyim sunuyor. Spesifik teklife bağlı olarak, taraftar tokenleri kullanıcılara, ürünlere, pazarlama kampanyalarına ve hatta gerçek dünyadaki takım kararlarına oy verme olanağı tanıyor.

Token sahiplerinin oy kullanabilecekleri kararlar, genellikle bir yarışçının hangi renk kaskı giyeceği veya yarış ekibi tarafından satın alınan yeni bir garajın adı ile ilgilidir.

Formula 1’deki birkaç büyük isim, McLaren Racing, Aston Martin ve Alfa Romeo dahil olmak üzere taraftar tokenleri sunmaya başladı bile.

Bu ortaklıklar sadece taraftar tokenleri sunmakla kalmıyor, aynı zamanda yarış ekipleri de taraftarların yatırım yapması için çeşitli NFT sanat koleksiyonları sunuyor.

Örneğin McLaren, Tezos ile olan ortaklığından en iyi şekilde yararlanmayı ve bir NFT taraftar token deneyimi platformu oluşturmayı planlıyor.

Platform, McLaren’in önemli galibiyetler ve ünlü sürücüler de dahil olmak üzere zengin yarış tarihini vurgulayan dijital sanat eserlerini satışa sunacaktır. Sanat, dijital ticaret kartları, müzik, tweet’ler ve memlerin hepsinin sonunda platformda bir ev bulması bekleniyor.

Kripto sponsor arabalar

Kripto para ve yarışın bir araya geldiği bir diğer alan da sponsorluk anlaşmalarıdır. NASCAR, geçtiğimiz günlerde yeni bir Dogecoin temalı arabanın piste çıkacağını duyurdu.

Stefan Parsons tarafından sürülen 99 numaralı Doge Chevy Camaro, NASCAR Xfinity Serisinde ilk kez sahneye çıktı ve yeşil bayrağın başında çok popülerdi.

Dogecar, Twitter’da bile trend oldu. Aldatmaya rağmen ve Dogecoin’in kendisi gibi, 99 sayısı yarışın başlarında duvara oldukça sert bir şekilde çarptı.

Piyasa, fiyatların bir önceki haftaya göre %20’den fazla düşüş göstermesiyle, kendi kendine bir çöküş yaşayarak aynı şekilde yanıt verdi.

Hem Dogecoin hem de NASCAR’ın birçok hayranına bu durum sürpriz gelebilir, ancak bir arabanın Doge ibaresi ile sarılması ilk değil.

Wise bir şekilde görevden haberdar oluyor ve Talladega gezisini kampanya yoluyla finanse etmeyi başarıyor.

Wise, bu süre zarfında Stefan Parsons babası Phil Parsons için yarışıyor. Bu nedenle, bir Doge arabasıyla yarışmak, takım sahipleri için bir tür aile geleneği haline geliyor.

Geleceğe sürüş

Arabalar ve kripto paralar, birbirini iyi bir şekilde tamamlıyor. Gelecekte muhtemelen daha fazla proje ve yenilik ortaya çıkacaktır.

Ufukta kripto madenciliği yapabilen bir araba ve coinlerle arabalar için ödeme yapmanın daha da fazla yolu olduğu görünüyor.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz