Hakem Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Hakem Maaşları 2022

Hakem Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Hakem Maaslari
Hakem Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Hakem Maaşları 2022

Hakem, spor müsabakalarını kurallarına göre yöneten kişilere denir. Belirli eğitim ve nitelik kıstaslarını karşılayan herkes hakemlik yapabilir. Bu göreve gelmek isteyen biri, branşını seçtikten sonra ilgili eğitimleri alarak kariyerini şekillendirebilir.

Hakem Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

  • Sporcuları branşın kurallarına göre yönetir. Örneğin futbol hakemi, futbol oyun kuralları dahilinde maçları yönetir.
  • Bu meslek, profesyonel olarak yapılabileceği gibi yarı zamanlı bir iş olarak da düşünülebilir.
  • Profesyonel hakemliği düşünenler, Süper Lig maçlarına kadar yükselebilir. Hobi olarak yapmayı düşünenler ise amatör küme gibi liglerde görev alır.

Hakem Nasıl Olunur?

Hakem olmak için belirli fiziki şartları ve eğitim beklentilerini karşılamak gerekir. Hakem kurulları tarafından verilen eğitimleri ya da hakem yetiştirme kurumları tarafından hazırlanan dersleri tamamlayarak kariyerinizi bu yönde şekillendirebilirsiniz. Bu eğitimlere katıldığınız takdirde ilk unvanınız aday hakemlik olur. Yazılı, sözlü ve fiziki yeterlilik sınavlarını verdikten sonra profesyonel kariyerinize başlayabilirsiniz.

Şartlar, branşlara göre değişkenlik göstermekle beraber hakem olabilmek için aşağıdaki kıstasları karşılıyor olmanız gerekir. Örneğin 30 yaşını aşmış adaylar bölgesel hakem olamazlar.

  • En az lise ve dengi kurumlardan mezun olmak,
  • İstenilen sağlık raporlarını tamamlamak [KBB (kulak burun boğaz), göz, dahiliye vs.]
  • Boy ve kilo kıstaslarına uyuyor olmak,
  • Adli sicil kaydının temiz olması.

Hakemlik Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular, merkez hakem kurulu kararlarına bağlı olarak tüm belgeler tamamlanmış şekilde İl Hakem Kuruluna teslim edilerek gerçekleştirilir.

Hakem Maaşları 2022

2022 Sözleşmeli hakemlerin 12.000 – 17.000 bin arasında maaş aldığı, Süper Lig ve Türkiye Kupası maçlarında, maç başına 10.000, var görevi için 4 bin, TFF Birinci Lig maçları için 3.300 ve dördüncü hakemlik görevi için 3.000 Video Yardımcı Hakem Asistanlığı görevi için ise 2.000 TL ücretlendirme yapıldığı bilinmektedir.

 

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz