Ünlü K-POP Grupları ve Hikâyeleri

Unlu K POP Gruplari ve Hikayeleri

Güney Kore merkezli müzik akımı K-POP, dünya çapında takip edilen bir trendi temsil ediyor. Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği K-POP akımı içinde yer alan gruplar, yayımladıkları şarkılarla dünya çapında ses getiriyor. Spotify, YouTube ve diğer platformlarda öne çıkan bazı K-POP grupları milyonlarca hayrana sahip. Peki ünlü K-POP grupları hangileri ve hikâyeleri neler?

Blackpink

Blackpink, K-POP akımının en popüler gruplarından biri. 2016 yılında bir araya gelen Blackpink grubu, en büyük kadın K-POP gruplarından biri olarak gösteriliyor. Grup üyeleri Jisoo, Jennie, Lisa ve Rose, yayımladıkları ilk albümle müzik piyasasında ses getirmeyi başardı. Square One adlı single albüm, ciddi bir dinleyici kitlesine ulaştı. Güney Kore’nin başkenti Seul’de müzik kariyerlerini sürdüren Blackpink grubu, kariyerlerinde birçok rekora imza atmayı başardı. MTV, Forbes ve daha birçok farklı alanda listelere giren, ödüller alan Blackpink, bir fenomen hâline gelmeyi başardı. Birçok grup hayranı, Blackpink eşyaları ile grupla ilgili aksesuarları, giyim ürünlerini tercih etti.

 

Grubun doğuşu, YG Entertainment’in hazırladığı bir yarışmaya dayanıyor. Dünya çapında düzenlenen seçmelerde listeye giren 4 isim, verdikleri röportajda YG’nin bu seçmelerini ve sonrasında yaşananları katı bir okulla aynı olarak değerlendirdi. Güney Kore dışından gelen isimlerin de olduğu Blackpink üyeleri, Güney Kore’ye adım attıklarında kültürel farklara zaman içinde alıştı. Ciddi bir rekabetin olduğu seçmelerde, grup üyeleri ilk single şarkıları ile küresel müzik listelerinde zirveye girince Blackpink bir K-POP fenomeni hâline geldi. Grubun isminin anlamı, “güzellik her şey değildir” mesajı veriyor.

BTS

K-POP dendiğinde akla öncelikli gelen gruplardan biri olan BTS, erkek grup üyelerinden oluşan bir fenomen. Yedi üyesi olan grup, dünya çapında çok geniş bir hayran kitlesine sahip. BTS’nin açılımı, Bangtan Boys. BTS hayranları, Türkiye de dâhil olmak üzere birçok ülkede mevcut. BTS hayranlarına ise ARMY adı veriliyor. Grup, 2013 yılından bu yana aktif ve köklü K-POP gruplarından biri. BTS ile ilgili en önemli konulardan biri ise şarkılarında okul dönemindeki sorunlara odaklanması. Psikolojik ve edebi eserler barındıran şarkılarının tamamını, 7 grup üyesinin birlikte yazdığı biliniyor. Küresel müzik fenomenlerinden biri hâline gelen BTS üyeleri Jin, Suga, J-Hope, RM, Jimin, V ve Jungkook’tan oluşuyor.

Stray Kids

K-POP dünyasının en popüler gruplarından biri olan Stray Kids, 8 kişiden oluşan ve 2018 yılından bu yana aktif olan bir grup. Grubun hayranları, kendilerine STAY adını veriyor. JYP Entertainment’ın düzenlediği bir yarışma ile seçilen grup üyeleri, zorlu bir elemenin ardından seçildi. Grup üyeleri bir araya geldikten sonra, Hellevator adlı şarkısını yayınladı ve K-POP dünyasında bu şarkı büyük bir ses getirdi. Birçok marka ile işbirliği yapan Stray Kids grubu, Güney Kore’de devlet kurumlarının elçiliğini de yaptı.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz