Çinli Elektrikli Araç Üreticisi NIO, İlk Yurt Dışı Yatırımı Macaristan’a Yapacak

Cinli Elektrikli Arac Ureticisi NIO Ilk Yurt Disi Yatirimi Macaristana Yapacak
Çinli Elektrikli Araç Üreticisi NIO, İlk Yurt Dışı Yatırımı Macaristan’a Yapacak

Çin’in önemli elektrikli araç üreticilerinden NIO, ilk yurt dışı yatırımını Macaristan’a yapacağını açıkladı. 10 bin m2’lik bir alan üzerine kurulacak olan tesiste batarya değiştirme istasyonu, satış sonrası hizmetler verilecek ayrıca eğitim ve Ar&Ge merkezi de yer alacak. Söz konusu yatırım anlaşması NIO’nun Avrupa Başkan Yardımcısı Zhang Hui ve Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto tarafından Budapeşte’de düzenlenen bir basın toplantısında imzalandı.

Toplantıda bir konuşma yapan Peter Szijjarto, yatırımı 1,7 milyar forint (4,29 milyon dolar) ile desteklediklerini belirterek “Elektrikli otomotiv devrimi, dünya ekonomisinin en kararlı süreci, bu nedenle de yatırımlar için ciddi bir rekabet var” dedi. Macar ekonomisinde otomotiv endüstrisinin önemli bir yer tuttuğunu belirten Szijjanto, bu nedenle elektrikli araçlar konusunda yatırımları çekmeye önem verdiklerini söyledi. Macaristan ile Çin arasındaki ilişkiye de değinen bakan, son üç yılda toplam 20 büyük Çinli işletmenin Macaristan’a yatırım yaptığını hatırlattı.

Yeni tesis, Budapeşte’nin yaklaşık 20 kilometre batısındaki Biatorbagy bölgesinde kurulacak. Tesisin eylül ayında faaliyete geçmesi bekleniyor.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz