Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Yazılır: Başlamak için 3 İpucu

basarili bir cv
basarili bir cv

Merhaba, benim adım _____ ve yeni bir iş arıyorum. Eğer işe alım yapıyorsanız, beni diğer adaylardan farklı kılacak bazı şeyler var: Öğrenci cv

Hayran olduğunuz şirketleri bulun

Daha önce çalıştığınız şirketleri ve onların neye benzediğini düşünmelisiniz. Ne iş yapıyorlar? Onları bir cümleyle nasıl tanımlayabilirsiniz? Çalışanları onlar hakkında ne düşünüyor?

Müşterileri tarafından saygı görüyorlar mı, yoksa para kazanma veya hizmet sunma konusunda iyi oldukları için onlar tarafından sadece hoş görülüyorlar mı? Çalışanlarından bazıları her gün işe gitmeyi dört gözle bekliyor mu, yoksa herkes oraya gitmekten o kadar çok korkuyor ki, işte pek bir şey olmasa bile (çünkü her şeyin sürekli denetlenmesi gerekiyor) moral üzerinde bir yük haline geliyor. İşlerin sorunsuz yürümesini sağlayan ama aynı zamanda işleri yeterince zorlayıcı olmadığı için oldukça mutsuz görünen bazı havalı insanlar var mı – ya da bu kişinin başka bir yerde ilginç bir şeye rastlaması ve bunun zamanla kendisine ilham vermesi dışında kendi içinde başka hiçbir yerde eğlenceli bir şey yaşamadan sadece heyecan isteyen insanlar var mı, sonunda normal konfor alanının dışında birden fazla departmanda her türden farklı insanla arkadaş olana kadar şimdi de çünkü sadece diğer insanları neyin mutlu ettiğini öğrenmenin değil, aynı zamanda yeni beceriler öğrenerek kendinizi ne kadar mutlu hissedebileceğinizi öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu öğrendi.”

Onlara değerinizi gösterin

 • Şirket için değerinizi göstermeniz gerekir.
 • Şirketleri için doğru kişi olduğunuzu göstermeniz gerekir.
 • Daha nitelikli veya deneyimli olabilecek, ancak henüz sizin deneyim ve becerilerinize sahip olmayan diğer adaylar yerine neden sizi işe almaları gerektiğini açıklamalısınız.

Çıkar yol: Bir şirkete nasıl değer katabileceğinizi bulun ve bu hikayeyi özgeçmişinizde anlatın.

 • Özgeçmişinizi bir hikaye olmadan yazamazsınız.
 • Her şeyi bir oturuşta yazmak zorunda değilsiniz, ancak özgeçmişinizi zaman içinde yazmayı planlıyorsanız bu yararlı olacaktır.
 • Ne tür bir işe başvurduğunuza bağlı olarak hikayeniz farklı olacaktır. Bir satış müdürünün işyerinde nasıl bir etki yarattığını gösteren kendi hikayesine ihtiyacı varken, bir programcının tamamen başka bir şeye (ve muhtemelen çok daha uzun) ihtiyacı vardır. Deneyiminizin herhangi bir iş unvanı için yeterince uygun olup olmadığından emin değilseniz, bunun neden doğru olduğunu önceki işlerden veya stajlardan örneklerle en iyi nasıl iletebileceğinizi düşünmek için biraz zaman ayırın ve bu örneklerin beceri setinizle eşleştiğinden emin olun!

Özgeçmişinizi Özelleştirin

 • Özgeçmişinizi bir işten diğerine kopyalamamalısınız, çünkü bu, gelecekteki beklentilerinize zarar verebilecek bilgileri yanlışlıkla vermeniz için kolay bir yol olabilir.
 • Bir şirketteki belirli bir rol için başvuruyorsanız ve daha önce orada çalıştıysanız, istihdamdaki boşlukların kağıda döküldüğünden emin olun – bu, işverenlerin ne tür bir kişiyi işe aldıklarını görmelerine yardımcı olacaktır.
 • Mümkünse, iş tanımıyla ilgili mesleki nitelikleri veya başarıları ekleyin (bu onaylanmış bir şey olmasa bile). Bu, bağlılık ve adanmışlığı gösterir; işverenlerin ekiplerinde kimi istediklerine karar verirken aradıkları iki nitelik.

Becerilerinize ve Deneyimlerinize Odaklanın

> 1) Aşağıdaki alanlarda güçlü becerilere sahipsiniz:

 • İletişim becerileri
 • Profesyonellik ve mükemmelliğe bağlılık
 • Zayıf noktalarınız şunlardır:
 • Zayıf iletişim becerileri, özellikle de kendinizi açıkça ifade etmek söz konusu olduğunda
 • Profesyonellik veya mükemmellik taahhüdü eksikliği

Her Zaman Dürüst Olun

 • Dürüst olun
 • Abartmayın
 • Yalan söylemeyin, başarılarınızı abartmayın ve başarılarınızı küçümsemeyin… Eksikliklerinizi kabul etmekten korkmayın, zayıflıklarınızla ilgili olan bir çok şeyi sormayacaksanız farklara girmeyin ve eksikliklerinizi kabul etmekten korkmayacaksanız daha fazla problem yaratabilirsiniz!

Sonuç

Bu yazımızda, iş hayatının her an vakitleri özel konumunda tutmaya yönelik bir tavra sahip olması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Bunun için en önemli adımlar nelerdir? Bizlere cevap verecekleri bilgileri sizinle paylaşmak isteyenleri bekliyoruz.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz