Koreograf Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Koreograf Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur
Koreograf Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur

Bale, dans, müzikal ya da revü gibi sahne sanatlarında; müzik ve sahneye konan esere uygun hareketleri belli bir uyum içerisinde tasarlayarak dansçıları yöneten kişidir. Kısaca dans yönetmeni, adım tasarımcısı veya dans bestecisi olarak da adlandırılabilir. Koreograflar; defile, müzikal gibi sahne gösterilerinde programın genel hatlarını belirleyen ve düzenleyen kişilerdir.

Koreograf Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

  • Sahneye konulacak eseri iyi analiz ederek, bu esere uygun hareketleri tasarlamak,
  • Eserle ilgili müzikleri özenle belirlemek ve figürleri ona göre tasarlamak,
  • Oyuncu ya da dansçıları, hareketlerinin müzik ritmiyle uyumu hususunda yönlendirmek,
  • Dansların provasını yaptırmak,
  • İlave edilmesi ya da çıkarılması gereken hareketler arasında gerekli koordinasyonu sağlamak,
  • Temsil sırasında sahne yakınında durarak, dikkatli gözlemler yapmak ve aksaklıkları düzeltmek,
  • Hazırladığı koreografiye uygun oyuncuları seçmek, koreografın başlıca görevleri arasında yer alır.

Koreograf Olmak İçin Gerekenler

Koreograf olmak isteyenler için devlet konservatuvarları, özel üniversitelerin konservatuvarları ya da özel dans kursları gibi çeşitli eğitim seçenekleri bulunur. Lise mezunu olan kişiler üniversite sınavı sonucunda gerekli taban puanı alarak konservatuvarların yetenek sınavlarına başvurabilir. Yetenek sınavlarında başarılı olanlar, devlet ya da özel eğitim kurumlarında eğitimlerini tamamlayabilir. Yazılı sınavlardan ziyade yetenek sınavlarında gösterilen performansın, değerlendirmede daha ağır bastığı bir bölümdür.

Koreograf Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kariyerini bu doğrultuda şekillendirmek isteyenler, Türkiye’de devlet ya da özel üniversitelerin konservatuvarlarında bulunan dans bölümlerinden birini tercih edebilir. Hangi alanda uzmanlaşmak istediğine ve yeteneğine bağlı olarak kişi kendini koreografi konusunda geliştirmelidir. Koreograf adayları modern dans programı içerisinde; teknik ve artistik dersler de alır. Mesleki açıdan yeterli olması ve koreografi tasarlama hususunda yardımcı olması açısından teorik dersler büyük önem taşır. Bunlara ek olarak koreografların eğitimleri süresinde estetik, anatomi, soyut düşünce, sanat tarihi, edebiyat gibi alanlarda da eğitimler alması gerekir.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz