Yerli Otomobil TOGG Kaç Liraya Satılacak? TOGG Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Yerli Otomobil TOGG Kac Liraya Satilacak TOGG Fiyati Ne Kadar Olacak
Yerli Otomobil TOGG Kaç Liraya Satılacak TOGG Fiyatı Ne Kadar Olacak

Yerli otomobil TOGG’un seri üretimine 29 Ekim’de Gemlik fabrikasının açılmasıyla başlanacak. Peki Yerli otomobil TOGG kaç liraya satılacak? TOGG fiyatı ne kadar olacak? TOGG SUV modeli kaç liraya satılacak?

Dünya’dan Aysel Yücel’in TOGG’a yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre, TOGG’da bayilik sisteminin olmayacağı öğrenildi. TOGG, ABD’li elektrikli otomobil devi Tesla gibi, sadece online satılacak. Togg’un da Tesla’da olduğu gibi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde tanıtım ve deneyim mağazaları olması bekleniyor. Bu konudaki ayrıntıların da 29 Ekim’deki lansmanda açıklanacağı belirtiliyor.

TOGG’un en çok merak edilen ve konuşulan konusu fiyatı içinse geçtiğimiz hafta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ‘ulaşılabilirlik’ vurgusu yapmıştı. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş da sıklıkla ‘ulaşılabilir’ bir fiyatla sunulacağının sinyallerini veriyordu. Ancak artan döviz kuru vatandaşların kafasını karıştırsa da TOGG’un yüzde 10 ÖTV dilimine gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Elektrikli araçlarda yüzde 10 ÖTV dilimine, motor gücü 160 kW’ı, vergisiz fiyatı 700 bin TL’yi geçmeyen otomobiller girebiliyor. Bu da vergisiz fiyatı maksimum 700 bin TL üzerinden hesaplandığında TOGG’un giriş fiyatının ‘bugünün koşullarında’ en fazla 900 bin olacağı anlamına geliyor.

Togg’un ortaklarından Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan aracı yüzde 7 ÖTV dilimine sokma hedefleri olduğunu ve bunu sağlayacaklarını ifade ediyor. Yüzde 7 ÖTV dilimi ile aracın yine “bugünün koşullarında” 900 bin TL’nin de altında olacağı anlamına geliyor. Diğer yandan, Bayilik sisteminin olmamasının da fiyatta bir avantaj yaratacağı belirtiliyor. Çünkü bayinin aracı en az yüzde 7-8 kâr marjı ile aracı sattığı biliniyor.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz